NATURAL POLAND – Hurtowy Dystrybutor Surowców https://naturalpoland.com/ Surowce dla przemysłu spożywczego, kosmetycznego i farmaceutycznego Mon, 09 Sep 2024 12:03:59 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.6.1 https://naturalpoland.com/wp-content/uploads/2021/05/cropped-natural-poland-icon-32x32.png NATURAL POLAND – Hurtowy Dystrybutor Surowców https://naturalpoland.com/ 32 32 Adaptogeny w kosmetykach – jakie surowce wybrać? https://naturalpoland.com/artykuly/produkty-naturalne/adaptogeny-w-kosmetykach-jakie-surowce-wybrac/ Mon, 09 Sep 2024 11:59:19 +0000 https://naturalpoland.com/?p=35191 W ostatnim czasie surowce adaptogenne podbijają rynek suplementów diety. Ich cenne właściwości, ukierunkowane na zwalczanie stresu oksydacyjnego i normalizację pracy organizmu, znajdują też zastosowanie przy aplikacji na skórę. Jakie surowce adaptogenne warto stosować w kosmetykach? Czym są adaptogeny? Adaptogeny to produkty naturalne – rośliny i grzyby – które w sposób niespecyficzny wzmacniają organizm i wspierają [...]

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
W ostatnim czasie surowce adaptogenne podbijają rynek suplementów diety. Ich cenne właściwości, ukierunkowane na zwalczanie stresu oksydacyjnego i normalizację pracy organizmu, znajdują też zastosowanie przy aplikacji na skórę. Jakie surowce adaptogenne warto stosować w kosmetykach?

Czym są adaptogeny?

Adaptogeny to produkty naturalne – rośliny i grzyby – które w sposób niespecyficzny wzmacniają organizm i wspierają jego pracę. W przeciwieństwie do typowych ziół leczniczych, działanie adaptogenów nie jest ukierunkowane na konkretne dolegliwości, a opiera się na poprawie zdolności adaptacyjnych ludzkiego organizmu, wzmocnieniu naturalnej odpowiedzi na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Wykazują działanie normalizujące, pozwalające na utrzymanie prawidłowej wydolności fizycznej i psychicznej, niezależnie od obniżających ją stresorów.

Jak działają adaptogeny w kosmetykach?

Zastosowanie adaptogenów w przemyśle kosmetycznym wiąże się przede wszystkim z ich działaniem antyoksydacyjnym. Poprzez hamowanie produkcji i wymiatanie wolnych rodników wzmacniają aktywność obronną organizmu przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego. Hamowanie procesów oksydacyjnych odgrywa z kolei istotną rolę w spowalnianiu procesów starzenia się skóry związanych z wiekiem czy oddziaływaniem promieniowania słonecznego. W literaturze odnotowuje się także ich działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, a także właściwości wybielające czy zapobiegające łysieniu.

Możliwości zastosowania adaptogenów w leczeniu dolegliwości skórnych obejmują m.in.:

  • Atopowe zapalenie skóry
  • Trądzik
  • Alergie kontaktowe
  • Stany zapalne
  • Łuszczycę
  • Egzemę
  • Łysienie androgenowe.

Jakie surowce adaptogenne wybrać?

Zioła zaliczane do grupy adaptogenów stanowią doskonały wybór w formulacji innowacyjnych kosmetyków naturalnych. Nie tylko wpisują się w aktualne trendy i rosnące zainteresowanie adaptogenami, ale wykazują też liczne korzyści w pielęgnacji skóry i jej przydatków. Jako silne antyoksydanty chronią skórę przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego i promieniowania słonecznego, wspomagają gojenie stanów zapalnych, wspierają procesy regeneracji, działają odżywczo i nawilżająco.

Zioła adaptogenne

Do popularnych adaptogenów stosowanych w kosmetykach należą m.in.:

  • Ashwagandha (Withania somnifera), znana także jako żeń-szeń indyjski lub witania ospała – działa odżywiająca i wspiera regenerację skóry, wykazuje silne działanie przeciwutleniające
  • Różeniec górski (Rhodiola rosea) – pobudza odnowę komórek i dostarcza skórze składników odżywczych, działając odmładzająco i witalizująco
  • Żeń-szeń syberyjski (Eleutherococcus senticosus) – poprawia elastyczność skóry, wzmacnia jej napięcie i wygładza zmarszczki
  • Cytryniec chiński (Schisandra sinensis) – działa ujędrniająco, przeciwzapalnie i wspiera regenerację skóry
  • Kurkuma (Curcuma longa) – spowalnia procesy fotostarzenia poprzez hamowanie negatywnego wpływu promieniowania UV
  • Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis) – reguluje poziom androgenów, pobudza wzrost włosów i redukuje objawy łysienia
  • Gotu kola (Centella asiatica) – wybiela skórę i zwalcza przebarwienie wpływając na syntezę melaniny

Grzyby adaptogenne

Na uwagę zasługują także, cieszące się rosnącą popularnością w Europie, grzyby witalne. Te wywodzące się z medycyny azjatyckiej surowce naturalne stanowią nie tylko egzotyczny dodatek kulinarny, ale charakteryzują się też silnym działaniem adaptogennym. Dodatkowo, dzięki wysokiej zawartości polisacharydów doskonale nawilżają i odżywiają skórę. Zastosowanie w kosmetyce znajdują m.in.:


Literatura:

  1. Michalak M. Plant Extracts as Skin Care and Therapeutic Agents. International Journal of Molecular Sciences 2023; 24(20):15444.
  2. Ribeiro AS, Estanqueiro M, Oliveira MB, Sousa Lobo JM. Main Benefits and Applicability of Plant Extracts in Skin Care Products. Cosmetics 2015; 2(2): 48-65.
  3. Wu Y, Choi M-H, Li J, Yang H, Shin H-J. Mushroom Cosmetics: The Present and Future. Cosmetics 2016; 3(3): 22.
  4. Xiao-Xing L, Chun-Yu C, Li L i wsp. Bibliometric Study of Adaptogens in Dermatology:
  5. Pharmacophylogeny, Phytochemistry, and Pharmacological Mechanisms.  Drug Design, Development and Therapy 2023; 17: 341–361.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
Naturalne konserwanty żywności – przegląd i zastosowanie https://naturalpoland.com/artykuly/dodatki-do-zywnosci/naturalne-konserwanty-zywnosci-przeglad-i-zastosowanie/ https://naturalpoland.com/artykuly/dodatki-do-zywnosci/naturalne-konserwanty-zywnosci-przeglad-i-zastosowanie/#respond Mon, 26 Aug 2024 10:53:28 +0000 https://naturalpoland.com/?p=34862 W dobie rosnącej świadomości konsumentów na temat zdrowego stylu życia oraz potrzeby ochrony środowiska, naturalne konserwanty żywności zyskują na znaczeniu jako alternatywa dla syntetycznych środków chemicznych. Te naturalne substancje, pochodzące z roślin, zwierząt i mikroorganizmów, nie tylko skutecznie przedłużają trwałość produktów spożywczych, ale także wykazują właściwości prozdrowotne. Artykuł ten omawia naturalne konserwanty żywności, których używa [...]

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
W dobie rosnącej świadomości konsumentów na temat zdrowego stylu życia oraz potrzeby ochrony środowiska, naturalne konserwanty żywności zyskują na znaczeniu jako alternatywa dla syntetycznych środków chemicznych. Te naturalne substancje, pochodzące z roślin, zwierząt i mikroorganizmów, nie tylko skutecznie przedłużają trwałość produktów spożywczych, ale także wykazują właściwości prozdrowotne.

Artykuł ten omawia naturalne konserwanty żywności, których używa się w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywności i wydłużenia okresu przydatności do spożycia produktów spożywczych. Naturalne środki przeciwdrobnoustrojowe hamujące wzrost bakterii i grzybów są głównie ekstrahowane i izolowane jako wtórne metabolity roślin, zwierząt i mikroorganizmów, i cieszą się dużym zainteresowaniem.

Wzrost zapotrzebowania na naturalne konserwanty

W ostatnich latach konsumpcja świeżej żywności wzrosła ze względu na zapotrzebowanie konsumentów na wygodną, gotową do spożycia lub szybkiego przygotowania żywność oraz chęć prowadzenia zdrowego stylu życia. Owoce, warzywa, owoce morza i mięso mają krótki okres przydatności do spożycia, a zatem wymagają odpowiednich technologii konserwacji, w celu przedłużenia ich trwałości. Liczba ognisk chorób przenoszonych przez żywność wzrasta nawet w krajach rozwiniętych. Nowe zagrożenia wynikają ze zmian w praktykach produkcji żywności, środowiska, wzrostu globalnego handlu żywnością i adaptacji genetycznych mikroorganizmów chorobotwórczych. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi wad syntetycznych związków przeciwbakteryjnych i przeciwutleniających oraz ich związku ze zdrowiem.

Źródła naturalnych konserwantów żywności

Naturalne środki przeciwdrobnoustrojowe można znaleźć w warzywach, owocach i ziołach/przyprawach. Owoce i warzywa (czosnek, papryka, cebula, kapusta i guawa), nasiona i liście (liście oliwki, pietruszka, kminek, gałka muszkatołowa, koper włoski i pestki winogron) oraz zioła i przyprawy (majeranek, bazylia, oregano, rozmaryn, tymianek, szałwia, goździki i kardamon) zawierają naturalne substancje przeciwbakteryjne i przeciwutleniające.

Olejki eteryczne i ekstrakty pochodzące z roślin są od dawna stosowane jako dodatki do żywności w celu poprawy smaku oraz przedłużenia okresu przydatności do spożycia żywności, poprzez zapobieganie jełczeniu i kontrolowanie zanieczyszczenia mikrobiologicznego. Rzeczywiście, te substancje mogą ograniczać lub hamować rozwój szkodliwych bakterii ze względu na wysoką zawartość metabolitów wtórnych, głównie związków fenolowych, izoflawonoidów, terpenów, ketonów, alkoholi alifatycznych, kwasów i aldehydów.

Olejki eteryczne w konserwacji żywności

Olejki eteryczne są wysoce lotnymi, słodko pachnącymi cząsteczkami o oleistej konsystencji, wytwarzanymi przez rośliny. Mogą być ekstrahowane z różnych części roślin aromatycznych. Właściwości antybakteryjne olejków to natlenione terpenoidy (takie jak alkohol i terpeny fenolowe). Kilka węglowodorów, takich jak węglowodory alifatyczne, monoterpenowe i seskwiterpenowe, posiada właściwości, które sprawiają, że są one aktywne mikrobiologicznie.

Wśród olejków eterycznych posiadających właściwości przeciwbakteryjne dla takich drobnoustrojów jak: L. monocytogenes, M. fructigena, E. coli O157: H7, czy C. jejuni znajdują się olejek z cząbru, z tymianku, z oregano, olejek cynamonowy, olejek z liścia laurowego, z werbeny, olejek cytrynowy, olejek z liści oliwki i olejek z kasztanowca.

Konserwanty pochodzenia zwierzęcego

Zwierzęta także wytwarzają związki antybakteryjne, które są bezpieczne do spożycia przez ludzi. Wśród nich można wymienić chitozan zwykle występujący w egzoszkieletach skorupiaków, takich jak kraby i homary. Chitozan jest obecnie powszechnie stosowany w jadalnych powłokach i foliach w celu zmniejszenia zawartości pary wodnej, ograniczenia przenoszenia tlenu i wydłużenia okresu przydatności do spożycia owoców (działanie antyoksydacyjne).

Najsilniejszym antyoksydantem pochodzenia zwierzęcego jest miód, ze względu na wysoką zawartość flawonoidów.

Enzym lizozym występujący w jajach jest często stosowany jako środek przeciwbakteryjny i konserwujący w przypadku drobiu, mięsa i owoców. Lizozym jest dobrze znanym komercyjnie środkiem zapobiegającym późnemu pęcznieniu sera półtwardego wywołanemu przez C. tyrobutyricum.

Laktoferyna jest jednym z najskuteczniejszych środków przeciwdrobnoustrojowych występujących w mleku. Wykazano, że hamuje aktywność mikrobiologiczną E. coli i L. monocytogenes.

Peptydy przeciwdrobnoustrojowe występują w mleku naturalnie. Na przykład laktoperoksydaza jest powszechnym enzymem, który ma silne właściwości przeciwko bakteriom, grzybom i wirusom. W przemyśle mleczarskim do utrzymania czystości mikrobiologicznej mleka krowiego wykorzystuje się dodatek tego enzymu.

Mikroorganizmy jako źródło naturalnych konserwantów

Mikroorganizmy, takie jak bakterie, grzyby i pleśń, wytwarzają różne substancje chemiczne, które są potencjalnie szkodliwe dla innych mikroorganizmów. Bakteriocyna, cząsteczka białka, jest kluczowym składnikiem, który może działać jako środek przeciwbakteryjny zapobiegający psuciu się lub patogenom mikrobiologicznym. Inne aktywne bakterie, takie jak reuteryna i pediocyna, oprócz bakteriocyn, mogą skutecznie ograniczać rozwój zarazków powodujących psucie się żywności. Bakteriocyny mogą hamować patogeny przenoszone przez żywność, takie jak C. botulinum, E. faecalis i L. monocytogenes. Nizyna jest dobrze znaną bakteriocyną, która jest powszechnie stosowana do przygotowania serów i kiełbas. Lactococcus lactis wytwarza nizynę złożoną z aminokwasów, takich jak lantionina, dehydroalanina i kwas aminomasłowy.

Bakterie kwasu mlekowego w przedłużaniu trwałości produktów spożywczych

Pałeczki kwasu mlekowego to główne czynniki biokontroli stosowane w celu przedłużenia trwałości łatwo psujących się produktów. Aktywność przeciwdrobnoustrojowa bakterii kwasu mlekowego wynika z ich potencjału do wytwarzania różnych środków przeciwdrobnoustrojowych, takich jak nadtlenek wodoru, kwasy organiczne, dwutlenek węgla, bakteriocyny, reuteryna i etanol.

Lactobacillus reuteri produkuje reuterynę i reuterycyklinę, które są aktywnymi środkami przeciwdrobnoustrojowymi przeciwko bakteriom Gram-dodatnim. Pediocyna wytwarzana przez gatunki Pediococcus, to kolejna termostabilna bakteriocyna, stosowana jako konserwant w różnych produktach spożywczych, w tym w serach i produktach na bazie mięsa.

Naturalne konserwanty żywności stanowią obiecującą alternatywę dla syntetycznych środków, oferując zarówno skuteczną ochronę przed psuciem się produktów, jak i korzyści zdrowotne dla konsumentów. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na świeżą, bezpieczną żywność oraz globalnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem żywności, ich rola staje się coraz bardziej istotna. Naukowcy i przetwórcy żywności wciąż poszukują naturalnych konserwantów żywności o szerokim spektrum działania antybakteryjnego.

Wykorzystanie naturalnych środków przeciwdrobnoustrojowych i przeciwutleniających oraz naturalnych jadalnych środków powlekających przedłuża trwałość produktów, chroniąc przed szkodliwym działaniem bakterii i innymi procesami psucia, co jest kluczowe dla zaspokojenia współczesnych potrzeb konsumentów.


Literatura:

  1. Nugboon K., Intarapichet K. Antioxidant and antibacterial activities of Thai culinary herb and spice extracts, and application in pork meatballs. International Food Research Journal. 2015;22(5):1788–1800.
  2. Jasour M. S., Ehsani A., Mehryar L., Naghibi S. S. Chitosan coating incorporated with the lactoperoxidase system: an active edible coating for fish preservation. Journal of the Science of Food and Agriculture. 2022 ;95(6):1373–1378.
  3. Dhall R. K. Advances in edible coatings for fresh fruits and vegetables: a review. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. 2013;53(5):435–450.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
https://naturalpoland.com/artykuly/dodatki-do-zywnosci/naturalne-konserwanty-zywnosci-przeglad-i-zastosowanie/feed/ 0
Regulacje dotyczące branży surowców kosmetycznych https://naturalpoland.com/artykuly/produkcja-kosmetykow/regulacje-dotyczace-branzy-surowcow-kosmetycznych/ Wed, 21 Aug 2024 09:55:35 +0000 https://naturalpoland.com/?p=34828 Branża kosmetyczna jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki, którego regulacje mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów oraz spójności rynkowej w całej Unii Europejskiej. Zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym, wprowadzono szczegółowe przepisy dotyczące importu, eksportu, produkcji oraz sprzedaży produktów kosmetycznych. Przepisy te mają za zadanie nie tylko ujednolicić standardy, ale także chronić konsumentów przed [...]

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
Branża kosmetyczna jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki, którego regulacje mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów oraz spójności rynkowej w całej Unii Europejskiej. Zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym, wprowadzono szczegółowe przepisy dotyczące importu, eksportu, produkcji oraz sprzedaży produktów kosmetycznych. Przepisy te mają za zadanie nie tylko ujednolicić standardy, ale także chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi i zagwarantować wysoki poziom jakości produktów dostępnych na rynku.

Regulacje unijne dla branży kosmetycznej

Na poziomie unijnym najważniejszą regulacją dotyczącą branży kosmetycznej jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 (dalej: Rozporządzenie 1223/2009).

Rozporządzenie 1223/2009:

  • ustanawia jasne i szczegółowe przepisy, które nie dają państwom członkowskim możliwości ich rozbieżnej transpozycji;
  • zapewnia wdrożenie wymogów prawnych w tym samym czasie w całej Unii Europejskiej;
  • ustanawia przepisy, które musi spełniać każdy produkt kosmetyczny udostępniany na rynku wewnętrznym;
  • ma na celu uproszczenie procedur, ujednolicenie terminologii oraz poprawę ochrony konsumentów poprzez wzmocnienie kontroli wewnątrzrynkowej;
  • zawiera katalog definicji;
  • wprowadza zasadę ostrożności państw członkowskich w zakresie wprowadzania produktów kosmetycznych do obrotu.

Wśród innych regulacji na poziomie unijnym, wymienić warto także:

  • Decyzję wykonawczą Komisji z dnia 25 listopada 2013 r. w sprawie wytycznych dotyczących załącznika I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych.
  • Sprawozdanie Komisji Dla Parlamentu Europejskiego i Rady na temat oświadczeń o produktach sporządzanych na podstawie wspólnych kryteriów w branży kosmetycznej.
  • Rozporządzenie 655/2013/WE z dnia 10 lipca 2013 r. określające wspólne kryteria dotyczące uzasadniania oświadczeń stosowanych w związku z produktami kosmetycznymi.

Regulacje krajowe w branży kosmetycznej

Na poziomie krajowym najważniejszą regulacją dotyczącą branży kosmetycznej jest ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (dalej jako: ustawa o produktach kosmetycznych).

Ustawa o produktach kosmetycznych doprecyzowuje na gruncie krajowym przepisy Rozporządzenia 1223/2009, a przede wszystkim ustala zasady monitorowania i organy nadzoru nad przestrzeganiem przepisów Rozporządzenia 1223/2009, a także sankcje za ich naruszenie, w których to sprawach Rozporządzenie 1223/2009 pozostawiło swobodę w regulacji państwom członkowskim.

Ustawa o produktach kosmetycznych reguluje takie kwestie jak:

  • język na opakowaniu produktu;
  • sprawowanie nadzoru nad kosmetykami;
  • organizacja i monitorowanie zgłoszeń działań niepożądanych;
  • system i wysokość kar za nieprzestrzeganie przepisów rozporządzenia i ustawy.

Wśród innych przepisów krajowych będących wytycznymi dla prowadzenia działalności w branży kosmetycznej w zakresie wytwarzania, wprowadzania do obrotu, znakowania, komunikacji czy reklamy produktów kosmetycznych, należą m.in.:

  • Ustawa z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne
  • Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów
  • Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
  • Ustawa z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym

Inne regulacje

Do ważnych, acz niebędących obowiązującymi przepisami prawa, zbiorami norm postępowania prowadzonej działalności są także kodeksy branżowe, wśród których trzeba wyróżnić:

  • Kodeks Etyki Reklamy opracowany przez Związek Stowarzyszeń Rady Reklamy.
  • Zasady Przewodnie Stowarzyszenia Cosmetics Europe w zakresie Reklamy i Oświadczeń Marketingowych.
  • Karta Odpowiedzialnej Reklamy i Komunikacji Marketingowej Stowarzyszenia Cosmetics Europe.

Zarówno regulacje unijne, jak i krajowe stanowią solidne ramy prawne, które determinują sposób funkcjonowania branży kosmetycznej. Przestrzeganie tych przepisów jest niezbędne dla utrzymania zaufania konsumentów oraz zapewnienia sprawnego funkcjonowania rynku. Warto również zwrócić uwagę na kodeksy branżowe, które choć nie mają mocy prawnej, pełnią istotną rolę w kształtowaniu etycznych standardów w reklamie i komunikacji marketingowej.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
Dostosowywanie surowców kosmetycznych do indywidualnych potrzeb klientów https://naturalpoland.com/artykuly/produkcja-kosmetykow/dostosowywanie-surowcow-kosmetycznych-do-indywidualnych-potrzeb-klientow/ https://naturalpoland.com/artykuly/produkcja-kosmetykow/dostosowywanie-surowcow-kosmetycznych-do-indywidualnych-potrzeb-klientow/#respond Mon, 29 Jul 2024 13:54:20 +0000 https://naturalpoland.com/?p=34292 W szybko zmieniającym się przemyśle kosmetycznym entuzjaści kosmetyków naturalnych poszukują specyficznych produktów, które spełniają ich indywidualne potrzeby i preferencje. Od dostosowywania składników do tworzenia unikalnych receptur, w tym tekstur i zapachów, personalizacja i dostosowywanie stanowi cenną okazję dla producentów kosmetyków. Dostosowanie surowców będących składnikami, to kluczowy aspekt spersonalizowanych kosmetyków, który pozwala spełnić specyficzne wymagania różnych [...]

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
W szybko zmieniającym się przemyśle kosmetycznym entuzjaści kosmetyków naturalnych poszukują specyficznych produktów, które spełniają ich indywidualne potrzeby i preferencje. Od dostosowywania składników do tworzenia unikalnych receptur, w tym tekstur i zapachów, personalizacja i dostosowywanie stanowi cenną okazję dla producentów kosmetyków.

Dostosowanie surowców będących składnikami, to kluczowy aspekt spersonalizowanych kosmetyków, który pozwala spełnić specyficzne wymagania różnych klientów. Według obecnych trendów i kierunków w kosmetyce, poszukują oni produktów precyzyjnie odpowiadającym ich problemom i potrzebom, dostosowanych do typu skóry.

Dostosowanie kosmetyku do typu skóry

Po pierwsze, warto wiedzieć, że skóra składa się z dwóch głównych warstw: naskórka, który jest warstwą zewnętrzną, oraz skóry właściwej, znajdującej się głębiej. Z biegiem czasu i narażeniem na różne czynniki zewnętrzne, obie warstwy mogą ulec zniszczeniu, powodując starzenie się i stopniowe uszkodzenie. Istnieją różne typy skóry, z których każdy wymaga szczególnej pielęgnacji i uwagi. Określenie typu skóry pozwoli zapewnić jej odpowiednie produkty, poprzez odpowiednie dostosowanie surowców do kosmetyku.

Surowce nawilżające dla skóry suchej

Sucha skóra charakteryzuje się cienkością i zamkniętymi porami, co prowadzi do braku nawilżenia i elastyczności. Jest bardziej podatna na wczesne zmarszczki, łuszczenie się i linie mimiczne, szczególnie dotknięte ekstremalnymi warunkami klimatycznymi. Przy skórze tego typu odpowiednie jest jej nawilżenie, zarówno poprzez produkty kosmetyczne (masła, olejki, balsamy), jak i właściwe odżywianie i nawodnienie organizmu.

Do składników, które wspomagają odbudowę i nawilżenie tego typu skóry zaliczamy: d-panthenol, koenzym Q10, kolagen, kwas hialuronowy, kwasy PHA, mleczan sodu, peptydy czy skwalen. Pomocne będą także: ekstrakt z aloesu, hydrolaty, masło kakaowe, masło shea, olej jojoba lub olej konopny.

Surowce oczyszczające dla skóry tłustej

SKóra tłusta jest błyszcząca, z rozszerzonymi porami i nierówną teksturą. Powszechna u nastolatków, podatna na trądzik i wypryski. Chociaż jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, wymaga rygorystycznej codziennej higieny, w tym oczyszczania porów w celu usunięcia zanieczyszczeń. Przy tego typu skórze przydadzą się kosmetyki zawierające takie składniki jak: ceramidy, hydrolaty, kwas hialuronowy, mocznik, niacynamid, czy retinoidy, w tym retinol.

Bezpieczne surowce dla skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa łatwo się wysusza i odwadnia, powodując swędzenie, ściągnięcie i pieczenie. Wymaga delikatnych mydeł do twarzy i produktów zmniejszających podrażnienia. Delikatne złuszczanie, wraz z kremami naprawczymi i nawilżającymi, może pomóc ukoić i złagodzić dyskomfort. Składniki na jakie warto zwrócić uwagę przy skórze wrażliwej to: aloes, ceramidy, ekstrakt z rumianku, hydrolat z róży, kolagen z elastyną, czy olejek z witaminą C.

Surowce dla skóry mieszanej

Skóra mieszana charakteryzuje się zarówno suchą, jak i tłustą skórą, z bardziej suchymi obszarami na policzkach i bardziej tłustymi w strefie T (czoło, nos i podbródek). Ten typ skóry wymaga nawilżenia w obszarach suchych i kontroli natłuszczenia w strefach tłustych. Polecane składniki dla cery mieszanej to: kwas salicylowy, gliceryna roślinna, woda siarczkowa, olejki naturalne, np. jojoba, migdałowy, różany, witaminy A, C, E, masło shea, czy wyciągi z aloesu.

Poznanie i zrozumienie potrzeb w zależności od typów skóry jest niezbędne, aby wiedzieć, czego wymagać od laboratoriów przygotowujących formuły produktów kosmetycznych. Laboratoria kosmetyczne wykorzystują różnorodne techniki naukowe i wiedzę, w celu opracowania skutecznych i dostosowanych składem do danego klienta produktów. Badania w dziedzinie dermatologii i biologii mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia cech skóry i procesów biologicznych wpływających na zdrowie.

Profesjonalna personalizacja kosmetyków

Co więcej, laboratoria kosmetyczne starają się oferować swoim klientom opcje personalizacji, a wiele marek świadczy usługi analizy skóry, aby polecać produkty dostosowane do indywidualnych cech. Obejmuje to badania nad strukturą skóry, funkcją bariery, produkcją sebum, odnową komórek oraz reakcją na czynniki środowiskowe i hormonalne. Na podstawie tych danych naukowcy opracowują produkty wykorzystujące kombinację starannie dobranych składników i substancji czynnych. Spersonalizowane kosmetyki korzystają z postępu technologicznego i naukowego, umożliwiając kontrolowane uwalnianie składników w skórze, maksymalizując skuteczność i minimalizując potencjalne podrażnienia.

Podsumowanie

Spersonalizowane kosmetyki są tworzone ze starannie wyselekcjonowanych składników w celu rozwiązania konkretnych problemów skórnych. Niezależnie od tego, czy chodzi o skórę suchą, tłustą, mieszaną czy wrażliwą, produkty te mają na celu zapewnienie odpowiedniego nawilżenia, równowagi i ochrony. Przyszłość spersonalizowanych kosmetyków niesie ze sobą ekscytujące możliwości, a także wyjątkowe wyzwania dla branży kosmetycznej.

Jednym z głównych wyzwań jest zrównoważenie innowacji technologicznych z bezpieczeństwem konsumentów. W miarę podążania w kierunku bardziej specyficznej personalizacji (hyper personalization), pojawiają się obawy dotyczące bezpieczeństwa i regulacji składników w niestandardowych produktach. Kolejnym istotnym wyzwaniem jest edukacja konsumentów, ponieważ wielu z nich wciąż nie w pełni rozumie korzyści i znaczenie dostosowanych składem, spersonalizowanych kosmetyków.


Literatura:

Eixarch H., Wyness L., Sibanda M. The Regulation of Personalized Cosmetics in the EU. Cosmetics. 2019; 6(2):29.
Choi E., Myoung-Joo L. A Study on Personalized Beauty Care for the Elderly Using an AI-based Digital Skin Analysis System. Journal of the Korean Society of Cosmetology. 2024; 30(2):366-376.
E. Stanek-Misiąg, A. Pindel, Czego potrzebuje nasza skóra [w:] Medycyna Praktyczna, 17.07.2019.
https://www.sia-partners.com/en/insights/publications/hyper-personalization-beauty-industry.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
https://naturalpoland.com/artykuly/produkcja-kosmetykow/dostosowywanie-surowcow-kosmetycznych-do-indywidualnych-potrzeb-klientow/feed/ 0
Przegląd najlepszych surowców witaminowych w kosmetykach https://naturalpoland.com/artykuly/witaminy/przeglad-najlepszych-surowcow-witaminowych-w-kosmetykach/ https://naturalpoland.com/artykuly/witaminy/przeglad-najlepszych-surowcow-witaminowych-w-kosmetykach/#respond Tue, 23 Jul 2024 09:25:44 +0000 https://naturalpoland.com/?p=33993 Witaminy to organiczne związki chemiczne, które mają pozytywny wpływ na kondycję skóry. Najczęściej, w kosmetykach stosuje się witaminy C, A i E, które skutecznie łagodzą podrażnienia skóry, chronią i regulują jej gęstość oraz przywracają jędrność. Witaminy kontrolują procesy metaboliczne, pełnią funkcje ochronne i inne funkcje życiowe, oraz są ważne dla układu odpornościowego. Witaminy przyjmowane są [...]

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
Witaminy to organiczne związki chemiczne, które mają pozytywny wpływ na kondycję skóry. Najczęściej, w kosmetykach stosuje się witaminy C, A i E, które skutecznie łagodzą podrażnienia skóry, chronią i regulują jej gęstość oraz przywracają jędrność.

Witaminy kontrolują procesy metaboliczne, pełnią funkcje ochronne i inne funkcje życiowe, oraz są ważne dla układu odpornościowego. Witaminy przyjmowane są wraz z codziennym pożywieniem i częściowo wchłaniane dzięki aktywności flory jelitowej. Oprócz wolnych witamin przyswajane są także ich pochodne lub prowitaminy.

Witaminy w kosmetykach

W produktach kosmetycznych dość często można stosować surowce, które już zawierają witaminy jako naturalne substancje towarzyszące. W tym kontekście należy wymienić w szczególności oleje tłuszczowe, takie jak: olej z kiełków pszenicy, olej arganowy, olej jojoba, olej z nasion aronii (witamina E), olej z awokado, olej z nasion brokułu, olej z nasion jagody, olej z pestek pigwy (witaminy z grupy B, A, E, K, PP), olej z pestek granatu (witaminy z grupy B, PP, C) lub ekstrakty: z aceroli, aloesu, malin, dzikiej róży, czy ryżu (witaminy A, C i E, K, PP).

Witaminy naturalne czy syntetyczne?

W zasadzie nasza skóra nie zwraca uwagi na to, czy witaminy pochodzą ze źródeł naturalnych czy syntetycznych, jeśli cząsteczki są chemicznie identyczne. Nie jest to jednak regułą, ponieważ często w produktach naturalnych podstawowa struktura witamin pozostaje taka sama, jak w witaminach pochodzenia syntetycznego, ale liczba i położenie grup metylowych różnią się w naturalnych formach tokoferolu (witaminy E), α-, β-, γ- i δ-tokoferolu. Co znaczy, że witaminy pochodzenia naturalnego mogą być bardziej skuteczne w stosowaniu.

Jeśli chodzi o zastosowanie witamin w kosmetykach i wpływ na skórę człowieka, spełniają one różnorodne funkcje.

Witamina A

Witamina A w kosmetyce ma swoje wyjątkowe miejsce, ze względu na jej właściwości odżywcze. Dzięki niej proces regeneracji naskórka zachodzi dużo szybciej i sprawniej. Opóźnia zmiany zachodzące w procesie starzenia się skóry, a co za tym idzie opóźnia powstawanie zmarszczek. Beta-karoten (prowitamina A) znajdziemy w roślinach o zabarwieniu od czerwonego poprzez pomarańczowy do żółtego m.in.: w owocach róży, rokitnika, marchwi, dyni, pomarańczy, brzoskwini, grejpfrutach, mango czy moreli.

Witaminy z grupy B

Witamina B1 (tiamina) w zastosowaniach kosmetycznych przyczynia się do redukcji cellulitu na skórze, ogranicza wydzielanie sebum, ze względu na działanie przeciwzapalne stosowana jest min. w ampułkach do mezoterapii. Występuje w pistacjach i zarodkach pszennych.

Witamina B2 (ryboflawina) w kosmetykach występuje jedynie w kompleksie witamin B. Jest najczęściej stosowana w preparatach do skóry narażonej na zmiany trądzikowe oraz łojotokowe zapalenie skóry. Dermatolodzy polecają stosowanie kosmetyków z zawartością witamin z grupy B, w tym B2 w celu utrzymania kolorytu i jędrności cery. Znajdziemy ją w oleju z róży piżmowej lub owocach aronii.

Witamina B3, nazywana również witaminą PP lub niacyną, uczestniczy w oddychaniu tkankowym i gospodarce wodnej skóry. Efekty stosowania witaminy B3 uchodzą za porównywalne z witaminą A, ale bez skutku ubocznego w postaci podrażnienia cery. Witaminę B3 warto włączyć do codziennej pielęgnacji, ponieważ zwiększa skuteczność innych kosmetyków, m.in. kremów z filtrami przeciwsłonecznymi oraz preparatów z witaminą C. Występuje m.in. w migdałach, nasionach słonecznika i brązowym ryżu.

Witamina B5 (kwas pantotenowy) jest używana w kosmetykach łagodzących podrażnienia skóry i paznokci, w preparatach na porost włosów, a w połączeniu z witaminą C ma działanie ograniczające powstawanie plam starczych na skórze. Kwas pantotenowy znajdziemy w różnego rodzaju orzechach, liściach aloesu, kwiatach rumianku, czy korzeniu arcydzięgla.

Witamina B6 (pirydoksyna) w kosmetyce wspomaga leczenie trądziku, alergii, przewlekłych stanów zapalnych, wpływa na syntezę kolagenu, a tym samym przyczynia się do opóźniania procesów starzenia. Rośliny zawierające tę witaminę to: banany, orzechy, czy nasiona roślin strączkowych.

Witamina B7 (biotyna) ma ogromny wpływ na wygląd włosów, skóry i paznokci. Jej niedobory można łatwo zauważyć – włosy wypadają garściami i są matowe, a paznokcie są kruche, łatwo się łamią i rozdwajają. Występuje w migdałach lub soi.

Witamina B9 (kwas foliowy) ma właściwości regenerujące. Witamina B9 to cenny surowiec kosmetyków do pielęgnacji cery, w szczególności dojrzałej. Można ją znaleźć m.in. w: kiełkach brokułu lub nasionach buraka.

Witamina C

Jej główne funkcje w kosmetykach to m.in.: ochrona produktu (przeciwutleniacz), działanie złuszczające i rozjaśniające, łagodzi i działa przeciwzapalnie w przypadku atopowego zapalenia skóry i przebarwień potrądzikowych, poprawia gęstość i elastyczność skóry, czy wygładzenie zmarszczek. Znajduje się w: aceroli, malinach, cytrynie, dzikiej róży, pomarańczy lub brzoskwini.

Witamina E

Znana jest jako „witamina młodości”, ponieważ jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Najbogatsze źródła witaminy E stanowią algi, oleje roślinne (m.in. kukurydziany, awokado, słonecznikowy, sojowy, wiesiołkowy).

Witamina K

Wpływa korzystnie na kondycję skóry, uszczelnia naczynia krwionośne, działa przeciwobrzękowo, zapobiega powstawaniu siniaków, rozjaśnia zaczerwienienia i łagodzi podrażnienie spowodowane zbyt intensywnym opalaniem się oraz poprawia koloryt skóry z poszerzonymi i pękającymi naczynkami Znajdziemy ją w roślinach tj. kiełki pszenicy, brukselka, szpinak i pomidory.

Surowce pochodzenia naturalnego nieustannie cieszą się powodzeniem na rynku kosmetycznym, a niektóre zawarte w nich witaminy występujące w biologicznych formach i proporcjach składowych (np. tokoferolu) wykazują skuteczniejsze działanie biologiczne.


Literatura:

Mansoor, K., Aburjai, T., Al‐Mamoori, F., & Schmidt, M. (2023). Plants with cosmetic uses. Phytotherapy Research, 37(12), 5755-5768.
Faccio, G. (2020). Plant complexity and cosmetic innovation. IScience, 23(8).
Wargala, E., Sławska, M., Zalewska, A., & Toporowska, M. (2021). Health effects of dyes, minerals, and vitamins used in cosmetics. Women, 1(4), 223-237.
Dattola, A., Silvestri, M., Bennardo, L., Passante, M., Scali, E., Patruno, C., & Nisticò, S. P. (2020). Role of vitamins in skin health: A systematic review. Current nutrition reports, 9, 226-235.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
https://naturalpoland.com/artykuly/witaminy/przeglad-najlepszych-surowcow-witaminowych-w-kosmetykach/feed/ 0
Przeciwutleniacze w kosmetykach: fenole i polifenole https://naturalpoland.com/artykuly/produkty-naturalne/przeciwutleniacze-w-kosmetykach-fenole-i-polifenole/ https://naturalpoland.com/artykuly/produkty-naturalne/przeciwutleniacze-w-kosmetykach-fenole-i-polifenole/#respond Mon, 15 Jul 2024 10:29:22 +0000 https://naturalpoland.com/?p=33666 Polifenole to związki chemiczne, które wspierają endogenny system antyoksydacyjny skóry. Ich biologiczna aktywność jest możliwa dzięki specyficznym właściwościom fizykochemicznym. Polifenole potrafią  pokonywać barierę naskórkową, co pozwala im na dotarcie do specyficznych receptorów w skórze. 

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności ochrony skóry przed zanieczyszczeniami i promieniowaniem UV, aby zachować jej zdrowie i estetyczny wygląd. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie wielu producentów kosmetyków wprowadza przeciwutleniacze. Przekonaj się, jak działają polifenole i jakie przynoszą korzyści w nowoczesnych kosmetykach.

Wpływ wolnych rodników na skórę

Wolne rodniki, czyli reaktywne formy tlenu (RFT), mają znaczący wpływ na skórę i proces starzenia się. Powstają one na skutek procesów metabolicznych w organizmie oraz pod wpływem czynników zewnętrznych. Ich nadmiar może powodować wiele uszkodzeń, w tym uszkodzenia błon biologicznych i materiału genetycznego komórek. Skutkiem tego jest pojawienie się zmarszczek oraz utrata elastyczności skóry. RFT mogą także wywoływać stany zapalne, które przyczyniają się do powstawania podrażnień i chorób skóry, takich jak trądzik różowaty.

Wiele produktów pochodzenia roślinnego, w tym owoców, wykazuje właściwości przeciwutleniające, polegające na zdolności neutralizowania RFT. Przeciwutleniacze, takie jak polifenole, neutralizują wolne rodniki, przeciwdziałając uszkodzeniom i chroniąc skórę przed stresem oksydacyjnym. Dzięki temu opóźniają procesy starzenia się skóry.

Polifenole jako skuteczne przeciwutleniacze

Polifenole to związki chemiczne, które wspierają endogenny system antyoksydacyjny skóry. Ich biologiczna aktywność jest możliwa dzięki specyficznym właściwościom fizykochemicznym. Polifenole potrafią  pokonywać barierę naskórkową, co pozwala im na dotarcie do specyficznych receptorów w skórze. 

Polifenole wykazują silne działanie przeciwutleniające, które jest kluczowe dla ochrony skóry przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Neutralizują wolne rodniki, przez co powstrzymują reakcje łańcuchowe prowadzące do uszkodzeń komórek skóry. Wiele obserwacji potwierdza kluczową rolę polifenoli w łagodzeniu problemów skórnych i przywracaniu zdrowej kondycji skóry.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Polifenole mają zdolność absorbowania promieniowania UV dzięki obecności sprzężonych wiązań podwójnych. Związki te absorbują promieniowanie w zakresie 240-285 nm oraz 300-550 nm, co jest związane z obecnością pierścienia aromatycznego. Chociaż stężenie polifenoli w kosmetykach jest zbyt niskie, aby zapewnić pełną ochronę przeciwsłoneczną, ich obecność wspiera działanie innych składników ochronnych. Jest to szczególnie ważne w kontekście zapobiegania nowotworom skóry, w tym czerniakowi.

Przeciwdziałanie starzeniu się skóry

Kolagen i elastyna są kluczowymi białkami zapewniającymi jędrność i elastyczność skóry. Polifenole hamują aktywność proteinaz, enzymów odpowiedzialnych za degradację tych białek. Nadmierne narażenie skóry na reaktywne formy tlenu prowadzi do ekspresji kolagenazy i elastazy, przyspieszając degradację kolagenu i elastyny. Preparaty bogate w polifenole mogą przeciwdziałać tym procesom, co pomaga w utrzymaniu młodzieńczego wyglądu skóry.

Wpływ na mikrokrążenie i naczynia krwionośne

Polifenole chronią ściany naczyń krwionośnych poprzez neutralizację wolnych rodników oraz ochronę witaminy C, niezbędnej do syntezy kolagenu. Ponadto polifenole hamują aktywność hialuronidazy, enzymu odpowiedzialnego za degradację kwasu hialuronowego, co wzmacnia naczynia krwionośne.

Ekstrakty roślinne jako składniki kosmetyków przeciwutleniających

Najważniejsze źródła polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym obejmują różnorodne rośliny, które są bogate w te związki bioaktywne. Polifenole są szeroko rozpowszechnione w różnych częściach roślin, w tym owocach, liściach, nasionach, kwiatach i olejach roślinnych. 

Wąkrota azjatycka

Zawiera dużą ilość polifenoli i triterpenów. Jest szeroko stosowana w kosmetykach ze względu na swoje silne właściwości przeciwutleniające, które chronią skórę przed stresem oksydacyjnym. Pomaga w regeneracji uszkodzeń skóry oraz poprawia elastyczność i nawilżenie skóry. Jej właściwości przeciwzapalne redukują podrażnienia i zaczerwienienia. Wąkrota azjatycka wspomaga produkcję kolagenu, co przyczynia się do redukcji zmarszczek i drobnych linii. Regularne stosowanie kosmetyków z tym składnikiem prowadzi do ogólnej poprawy wyglądu i zdrowia skóry.

Oliwa z oliwek

Jest bogata w witaminę E i polifenole, które działają jako silne przeciwutleniacze, chroniąc skórę przed przyspiesoznym starzeniem się. Hydroksytyrozol to główny fenolowy przeciwutleniacz w oliwie z oliwek,który  może chronić komórki skóry przed stresem oksydacyjnym. Ma właściwości nawilżające, pomagając w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci w skórze, co sprawia, że skóra jest bardziej miękka i elastyczna. Oliwa z oliwek wspomaga także regenerację komórek skóry, co przyczynia się do jej zdrowego wyglądu. Regularne stosowanie może poprawić teksturę skóry, redukując suchość i szorstkość.

Róża damasceńska 

Wyciąg z róży damasceńskiej jest bogaty w witaminę C i flawonoidy, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Wykazuje wysoką aktywność przeciwutleniającą in vitro i nie jest toksyczny dla zdrowych komórek skóry. Ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące, co jest korzystne dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Róża damasceńska pomaga również w nawilżeniu skóry, poprawiając jej elastyczność i wygładzając zmarszczki. 

Ginkgo biloba

Wykazuje silne działanie przeciwutleniające. Zmniejsza oznaki starzenia się skóry, takie jak zmarszczki i utrata elastyczności, poprzez wspomaganie mikrokrążenia. Ginkgo biloba ma również właściwości przeciwzapalne, co pomaga w redukcji obrzęków i zaczerwienień. Ekstrakt ten wspomaga regenerację skóry po ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV.

Pestki winogron 

Wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i mogą chronić skórę przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Jest bogaty w polifenole, które mogą chronić fibroblasty i poprawić elastyczność skór. Przeciwutleniacze z pestek winogron wspomagają również regenerację skóry, co przyczynia się do poprawy jej tekstury i kolorytu. 

Herbata (Camellia sinensis)

Polifenole zawarte w liściach Camellia sinensis, znane jako katechiny, mają silne właściwości przeciwutleniające. Jedną z najważniejszych katechin jest epigalokatechina galusan (EGCG), która wykazuje zdolność do ochrony skóry przed fotostarzeniem się, redukując uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV. Polifenole z zielonej herbaty wspomagają także regenerację komórek skóry oraz zwiększają elastyczność skóry poprzez stymulowanie produkcji kolagenu.


Bibliografia:

  1. Bharadvaja N, Gautam S, Singh H. Natural polyphenols: a promising bioactive compounds for skin care and cosmetics. Mol Biol Rep. 2023
  2. Ratz-Łyko, Anna & Arct, Jacek & Majewski, Sławomir & Pytkowska, Katarzyna. (2014). Influence of Polyphenols on the Physiological Processes in the Skin. Phytotherapy Research. 29. 10.1002/ptr.5289.
  3. Katarzyna Mietlińska, Polyphenols and saponins – properties and
  4. application in cosmetics, Biotechnology and Food Science, 2023
  5. Khuanekkaphan M, Noysang C, Khobjai W. Anti-aging potential and phytochemicals of Centella asiatica, Nelumbo nucifera, and Hibiscus sabdariffa extracts. J Adv Pharm Technol Res. 2020 Oct-Dec;11(4):174-178
  6. Ghimeray AK, Jung US, Lee HY, Kim YH, Ryu EK, Chang MS. In vitro antioxidant, collagenase inhibition, and in vivo anti-wrinkle effects of combined formulation containing Punica granatum, Ginkgo biloba, Ficus carica, and Morus alba fruits extract. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015 Jul 16;8:389-96
  7. Dina E, Sklirou AD, Chatzigeorgiou S, Manola MS, Cheilari A, Louka XP, Argyropoulou A, Xynos N, Skaltsounis AL, Aligiannis N, Trougakos IP. An enriched polyphenolic extract obtained from the by-product of Rosa damascena hydrodistillation activates antioxidant and proteostatic modules. Phytomedicine. 2021
  8. Chen Q, Sun T, Wang J, Jia J, Yi YH, Chen YX, Miao Y, Hu ZQ. Hydroxytyrosol prevents dermal papilla cells inflammation under oxidative stress by inducing autophagy. J Biochem Mol Toxicol. 2019 Sep;33(9):e22377. doi: 10.1002/jbt.22377. Epub 2019 Jul 23. PMID: 31332898.
  9. Katiyar SK, Ahmad N, Mukhtar H. Green tea and skin. Arch Dermatol. 2000 Aug;136(8):989-94
  10. Jarosław Molenda, „Rośliny który zmieniły świat”, Wyd. Replika, 2011

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
https://naturalpoland.com/artykuly/produkty-naturalne/przeciwutleniacze-w-kosmetykach-fenole-i-polifenole/feed/ 0
Znaczenie peptydów i protein w zaawansowanej pielęgnacji skóry i włosów https://naturalpoland.com/artykuly/surowce-kosmetyczne/znaczenie-peptydow-i-protein-w-zaawansowanej-pielegnacji-skory-i-wlosow/ https://naturalpoland.com/artykuly/surowce-kosmetyczne/znaczenie-peptydow-i-protein-w-zaawansowanej-pielegnacji-skory-i-wlosow/#respond Tue, 09 Jul 2024 09:49:42 +0000 https://naturalpoland.com/?p=33299 Peptydy zyskały ogromną popularność jako substancje wszechstronne w działaniu a przy tym odpowiednie do łączenia z różnorodnymi innymi składnikami kosmetyków. Są chętnie stosowane w produktach anti-aging, dzięki ich zdolności do stymulowania syntezy kolagenu i elastyny oraz poprawy elastyczności skóry. Proteiny odgrywają też ważną rolę w pielęgnacji włosów, wzmacniając ich strukturę i odbudowując uszkodzenia.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
Peptydy zyskały ogromną popularność jako substancje wszechstronne w działaniu a przy tym odpowiednie do łączenia z różnorodnymi innymi składnikami kosmetyków. Są chętnie stosowane w produktach anti-aging, dzięki ich zdolności do stymulowania syntezy kolagenu i elastyny oraz poprawy elastyczności skóry. Proteiny odgrywają też ważną rolę w pielęgnacji włosów, wzmacniając ich strukturę i odbudowując uszkodzenia.

Białka strukturalne stosowane w pielęgnacji skóry

Wraz z upływem czasu, skóra traci swoją elastyczność i staje się bardziej podatna na odkształcenia. Pierwsze objawy starzenia wynikają ze spowolnienia regeneracji komórek oraz zwiększonej degradacji białek strukturalnych. Kolagen i elastyna, główne białka strukturalne wytwarzane przez fibroblasty, zapewniają skórze mechaniczną odporność, rozciągliwość oraz elastyczność. Niestety, z wiekiem ich produkcja maleje, co sprawia, że odpowiednia pielęgnacja skóry staje się niezbędna.

Kolagen

Kolagen jest podstawowym białkiem strukturalnym skóry, które znajduje szerokie zastosowanie w kosmetykach. Istnieją różne formy kolagenu stosowane w pielęgnacji skóry. Każda z tych form ma unikalne właściwości i korzyści dla skóry;

  • Kolagen hydrolizowany – pomaga w utrzymaniu nawilżenia warstwy rogowej naskórka (stratum corneum), co przyczynia się do zmniejszenia suchości skóry, poprawy jej elastyczności oraz redukcji zmarszczek.
  • Tripeptyd kolagenowy (CTP) – to enzymatycznie hydrolizowana forma kolagenu, charakteryzująca się lepszą rozpuszczalnością i biodostępnością oraz niższymi właściwościami alergizującymi w porównaniu do tradycyjnych form kolagenu. CTP działa jako antyoksydant, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Elastyna

Elastyna jest głównym składnikiem włókien elastycznych skóry. Nadaje jej zdolność do rozciągania i powracania do pierwotnego kształtu. Dzięki temu skóra jest mniej podatna na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. 

Elastyna stosowana w kosmetykach wpływa na przepuszczalność wody przez skórę, co jest kluczowe dla utrzymania jej nawilżenia. Powoduje, że skóra lepiej zatrzymuje wodę i zapobiega jej przesuszeniu a tym samym pośrednio zmiękcza i wygładza. Wykazano, że elastyna zmniejsza także widoczność porów, co może być wynikiem poprawy elastyczności w nawilżonej skórze.

Rola peptydów w pielęgnacji skóry

Peptydy zyskały ogromną popularność w produktach przeciwstarzeniowych ze względu na swoje bioaktywne właściwości. Oddziałują na komórki skóry poprzez różnorodne mechanizmy m.in.:

  • stymulację syntezy kolagenu i elastyny, 
  • hamowanie procesów degradacji białek oraz
  • redukcję stanów zapalnych. 

Dzięki niewielkiemu rozmiarowi mogą umiarkowanie penetrować górne warstwy skóry, co czyni je skutecznymi nawet w niewielkich stężaniach w kosmetykach.

Rodzaje peptydów i ich zastosowanie

W dzisiejszej kosmetyce peptydy można podzielić na trzy główne grupy: peptydy sygnalizacyjne, peptydy wpływające na neuroprzekaźniki oraz peptydy transportowe. Każdy z tych typów peptydów pełni specyficzne funkcje i ma różne zastosowania w pielęgnacji skóry.

Peptydy sygnalizacyjne

Peptydy sygnalizacyjne mają zdolność pobudzania syntezy kolagenu lub inhibowania procesów jego degradacji spowodowanych przez kolagenazę. Przykłady takich peptydów to Palmitoyl Tetrapeptide-7 i Palmitoyl Pentapeptide-4.

  • Palmitoyl Tetrapeptide-7 – zmniejsza wydzielanie IL-6, redukuje stan zapalny po ekspozycji na UVB oraz stymuluje produkcję lamininy IV i V oraz kolagenu VII. Jest często stosowany w kosmetykach przeciwstarzeniowych ze względu na swoje właściwości odmładzające skórę​ 
  • Palmitoyl Pentapeptide-4 – jest stosowany w przemyśle kosmetycznym ze względu na zdolność do indukowania syntezy kolagenu, co pomaga w redukcji zmarszczek i poprawie jędrności skóry​ 
  • Palmitoyl tripeptide-5 – jest syntetycznym peptydem, który naśladuje sekwencję występującą w białku trombospondynie 1 (TSP-1). TSP-1 jest znany z aktywacji latentnego czynnika wzrostu tkankowego β (TGF-β), który odgrywa kluczową rolę w stymulacji produkcji kolagenu.
  • Peptydy sygnalizacyjne, takie jak dipeptyd-2 (valyl-tryptofan), oligopeptyd palmitoilowy i heksapeptyd Val-Gly-Val-Ala-Pro-Gly, są również stosowane w celu zwiększenia zawartości elastyny w skórze, co prowadzi do poprawy elastyczności i sprężystości skóry​ 

Peptydy wpływające na neuroprzekaźniki

Peptydy wpływające na neuroprzekaźniki działają poprzez hamowanie uwalniania acetylocholiny w połączeniach nerwowo-mięśniowych, co prowadzi do efektu podobnego do botoksu, zmniejszając skurcze mięśni twarzy i redukując zmarszczki mimiczne.

  • Argirelina (Acetyloheksapeptyd-3) – jest syntetycznym peptydem, który hamuje tworzenie kompleksu SNARE i uwalnianie katecholamin, takich jak noradrenalina i adrenalina. Dzięki temu peptyd ten skutecznie zmniejsza zmarszczki mimiczne i jest szczególnie popularny w produktach do pielęgnacji oczu​ 
  • Syn-Ake (Dioctan diaminobutyroilobenzyloamidu) – naśladuje działanie Waglerin 1, peptydu występującego w jadzie żmii świątynnej. Syn-Ake zmniejsza częstotliwość skurczów unerwionych komórek mięśniowych, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek​ 

Peptydy transportowe

Peptydy transportowe działają jako nośniki ważnych substancji lub pierwiastków śladowych do wnętrza komórek, takich jak miedź i magnez. Peptydy te wspomagają procesy regeneracji i gojenia skóry.

GHK-Cu (peptydy miedziowe) promują prawidłową syntezę kolagenu, elastyny, glikozaminoglikanów i proteoglikanów. Stymulują komórkowe cząsteczki regulacyjne oraz regenerację i naprawę uszkodzeń skóry. Badania wykazały, że Cu-GHK skutecznie promuje syntezę MMP-2, co przyczynia się do gojenia się ran fibroblastów​.

Peptydy transportowe mogą również redukować aktywność enzymów uczestniczących w starzeniu się skóry, takich jak proteazy serynowe i tyrozynaza, co dodatkowo spowalnia procesy starzenia​.

PEPTYDY:

Proteiny i aminokwasy w zaawansowanej pielęgnacji włosów

Włosy składają się głównie z keratyny, białka fibrylarnego, które zapewnia im wytrzymałość i elastyczność. Keratyna tworzy długie, skręcone włókna, które nadają włosom ich strukturę. Podczas codziennych czynności, takich jak czesanie, stylizacja i ekspozycja na czynniki środowiskowe (słońce, wiatr, zanieczyszczenia), włosy mogą ulegać uszkodzeniom, co prowadzi do łamliwości, rozdwojonych końcówek i utraty blasku. Proteiny odgrywają kluczową rolę w pielęgnacji włosów, wpływając na ich zdrowie, wytrzymałość i wygląd. 

Profesjonalne zabiegi wykorzystujące proteiny

Proteiny odgrywają znaczącą rolę w profesjonalnych zabiegach na włosy, pomagając w ich odbudowie, nawilżeniu i wzmocnieniu. Keratyna w swojej hydrolizowanej formie jest często wykorzystywana w profesjonalnych zabiegach takich jak keratynowe prostowanie włosów. Popularny zabieg ma na celu wygładzenie włosów, redukcję puszenia i poprawę ich ogólnego wyglądu. Wykorzystuje keratynę, która pod wpływem ciepła zostaje wbudowana w strukturę włosa, co pozwala na jego regenerację i wygładzenie.

Botoks na włosy to inny zabieg regeneracyjny z proteinami, który ma na celu głęboką odbudowę i wygładzenie włosów. Botox wykorzystuje regenerujące włosy formuły kosmetyków bogate w kolagen, kwas hialuronowy, przeciwutlenicze i odżywcze olejki. 

Proteiny w pielęgnacji metodą PEH

Proteiny odgrywają rolę w zaawansowanej pielęgnacji włosów w ramach popularnej metody PEH (Proteiny, Emolienty, Humektanty). Metoda ta opiera się na zrównoważonym dostarczaniu włosom trzech podstawowych składników odżywczych, które są niezbędne dla utrzymania zdrowych, mocnych i pięknych włosów. W metodzie PEH wykorzystuje się zarówno proteiny roślinne, jak i zwierzęce.

  1. Kolagen – jest znany ze swoich właściwości nawilżających i elastyczności. W produktach do pielęgnacji włosów kolagen pomaga zwiększyć objętość, nawilżenie i elastyczność, co sprawia, że włosy stają się bardziej sprężyste i mniej podatne na łamliwość.
  2. Proteiny jedwabiu – są wykorzystywane w produktach do pielęgnacji włosów, aby nadać im jedwabisty połysk i miękkość. Jedwab pomaga również w zatrzymaniu wilgoci we włosach.
  3. Proteiny pszenicy – wzmacniają włosy i poprawiają ich elastyczność. 
  4. Proteiny sojowe – są bogate w aminokwasy, które odżywiają włosy i wspomagają ich regenerację. Pomagają wzmocnić włosy i poprawić ich teksturę, nadając im zdrowy i lśniący wygląd.

Bibliografia:

  1. Ferreira, M.S.; Magalhães, M.C.; Sousa-Lobo, J.M.; Almeida, I.F. Trending Anti-Aging Peptides. Cosmetics 2020
  2. Trookman NS, Rizer RL, Ford R, Ho E, Gotz V. Immediate and Long-term Clinical Benefits of a Topical Treatment for Facial Lines and Wrinkles. J Clin Aesthet Dermatol. 2009 
  3.  Linkova, N. S., et al. (2016). Peptide Regulation of Skin Fibroblast Functions during Their Aging In Vitro. Bulletin of experimental biology and medicine, 161(1), 175-178.,
  4. Aldag C, Nogueira Teixeira D, Leventhal PS. Skin rejuvenation using cosmetic products containing growth factors, cytokines, and matrikines: a review of the literature. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2016
  5. Inoue A, Hikima T, Taniguchi S, Nose T, Maeda I. Investigation of water-soluble elastin as a multifunctional cosmetic material: Moisturizing and whitening effects. J Cosmet Sci. 2017
  6. Schagen, S.K. (2017) Topical Peptide Treatments with Effective Anti-Aging Results. Cosmetics, 
  7. Gorouhi, F. and Maibach, H.I. (2009), Role of topical peptides in preventing or treating aged skin. International Journal of Cosmetic Science, 31: 327-345
  8. Agnieszka Niedziałek, Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, 2021

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
https://naturalpoland.com/artykuly/surowce-kosmetyczne/znaczenie-peptydow-i-protein-w-zaawansowanej-pielegnacji-skory-i-wlosow/feed/ 0
Surowce afrodyzjakowe – marketing czy prawdziwe działanie? https://naturalpoland.com/artykuly/produkty-naturalne/surowce-afrodyzjakowe-marketing-czy-prawdziwe-dzialanie/ https://naturalpoland.com/artykuly/produkty-naturalne/surowce-afrodyzjakowe-marketing-czy-prawdziwe-dzialanie/#respond Tue, 02 Jul 2024 09:32:14 +0000 https://naturalpoland.com/?p=32938 Obecne na rynku surowce afrodyzjakowe faktycznie mogą charakteryzować się skutecznym działaniem ukierunkowanym na wzmaganie popędu seksualnego, uławianie osiągnięcia erekcji, czy poprawę doznań seksualnych.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
Skarby natury mają różnorodne właściwości i zastosowania. Obok surowców leczniczych i kosmetycznych, są to też afrodyzjaki – rośliny wzmacniające popęd seksualny i zwiększające doznania. Chociaż od wieków cieszą się dużym zainteresowaniem, wiele z nich bywa chwytem marketingowym. Czy surowce afrodyzjakowe mogą być skuteczne?

Czym są afrodyzjaki?

Afrodyzjaki, definiowane jako „środki wzmagające aktywność seksualną” można podzielić na wiele rodzajów. Są to zarówno substancje wzmagające libido, podwyższające poziom testosteronu (kierowane do mężczyzn) czy wspomagające erekcję, ułatwiające osiągnięcie orgazmu, jak i te, których działanie opiera się przede wszystkim na budowaniu nastroju lub poprawie pewności siebie, zmniejszeniu lęków. Sprawia to, że do surowców afrodyzjakowych można zaliczyć zarówno popularne przyprawy (imbir, lubczyk, wanilia, cynamon, pieprz czarny, anyż, kolendra, chili, rozmaryn) i kuchenne składniki (od czekolady po szparagi), niektóre używki (alkohol, środki halucynogenne), jak i substancje wpływające na gospodarkę hormonalną i przepływ krwi w narządach płciowych. Różnić się one będą jednak nie tylko siłą działania, ale i jego kierunkiem i mechanizmem.

Czy surowce afrodyzjakowe są skuteczne?

Zainteresowanie surowcami afrodyzjakowymi sięga tysiącleci, ludzkość od wieków szukała sposobów nie tylko na poprawę swojego zdrowia, ale i poprawę doznań seksualnych, osiągnięcie większej przyjemności. Sprawia to, że większość obecnie stosowanych afrodyzjaków wywodzi się z medycyny tradycyjnej i ludowych wierzeń, co niestety nie zawsze przekłada się na ich faktyczną skuteczność. Jak to wygląda w przypadku najpopularniejszych surowców afrodyzjakowych? Czy to marketing, czy prawdziwe działanie?

Korzeń żeń-szenia

Korzeń żeń-szenia (Panax ginseng) jest popularnym adaptogenem działającym wzmacniająco i dodającym energii, często polecanym także w preparatach mających poprawiać potencję, zwiększać płodność i popęd seksualny. Znajduje to również poparcie w badaniach naukowych. Obecne w żen-szeniu ginsenozydy wykazują zdolność do poprawy krążenia w obrębie licznych organów, wliczając w to ciała jamiste i narządy płciowe.

Korzeń maki

Podobnie jak żeń-szeń, maka (Lepidium meyenii) jest surowcem adaptogennym, zwiększającym odporność organizmu na stres i poprawiającym funkcje poznawcze. Stanowi też źródło licznych witamin i składników mineralnych, w tym poprawiającego funkcje seksualne cynku. Badania kliniczne potwierdzają, że stosowanie korzenia maki może prowadzić do poprawy libido zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, oraz poprawę płodności – pobudza produkcję plemników i zwiększa ich ruchliwość, może być także stosowany wspomagająco w zaburzeniach miesiączkowania i dolegliwościach menopauzalnych.

Owoc buzdyganka ziemistego

Nieco inaczej wygląda mechanizm działania ekstraktów z buzdyganka ziemistego (Tribulus terrestris). Surowiec ten zawiera protodioscynę – związek przekształcany w organizmie do DHEA, a następnie testosteronu. U mężczyzn zwiększa poziom testosteronu i hormonu luteinizującego (LH), u kobiet zwiększa poziom hormonu folikulotropowego (FSH), LH i estradiolu. Poprzez wpływ na gospodarkę hormonalną pobudza procesy spermatogenezy, jak i ułatwia dojrzewanie komórek jajowych oraz jest zalecany w leczeniu zaburzeń erekcji i oziębłości seksualnej.

Nasiona kozieradki

Działanie hormonalne wykazują również ekstrakty z nasion kozieradki (Trigonella foenum-graekum). Regularnie stosowane mogą pozytywnie wpływać na libido i funkcje seksualne mężczyzn zmagających się z obniżonym poziomem testosteronu. Jednocześnie dzięki wielokierunkowemu działaniu poprawia profil lipidowy (poziomy cholesterolu i triglicerydów), jak i wykazuje właściwości anaboliczne (wspomagające w budowie masy mięśniowej).

Natychmiastowe działanie? Mit czy fakt?

Jak widać, obecne na rynku surowce afrodyzjakowe faktycznie mogą charakteryzować się skutecznym działaniem ukierunkowanym na wzmaganie popędu seksualnego, uławianie osiągnięcia erekcji, czy poprawę doznań seksualnych. Należy jednak mieć na uwadze, że mechanizm ich działania wiąże się przede wszystkim z długofalowym wpływem na organizm – aby osiągnąć oczekiwane efekty konieczne jest regularne stosowanie, często kilkutygodniowe. Niestety brak na rynku surowców naturalnych mogących dawać natychmiastowe efekty. Surowce afrodyzjakowe nie są więc w stanie zastąpić syntetycznych leków pozwalających na szybkie uzyskanie erekcji.


Literatura:

  1. Klimczak A, Możdżan M, Malinowska K. Przeszłość afrodyzjaków? Journal of Health Study and Medicine 2016; 2: 103-116.
  2. Kotta S, Ansari SH, Ali J. Exploring scientifically proven herbal aphrodisiacs. Pharmacognosy Reviews 2013; 7(13): 1-10.
  3. Matławska I. Afrodyzjaki roślinne. Herbalism 2019; 1(5): 63-76.
  4. Mikzińska K, Matławska I. Znaczenie ziół w zaburzeniach seksualnych. Postępy Fitoterapii 2007; 1: 13-19.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
https://naturalpoland.com/artykuly/produkty-naturalne/surowce-afrodyzjakowe-marketing-czy-prawdziwe-dzialanie/feed/ 0
Czym są ekstrakty roślinne i jakie mają zastosowanie w kosmetyce https://naturalpoland.com/artykuly/surowce-kosmetyczne/czym-sa-ekstrakty-roslinne-i-jakie-maja-zastosowanie-w-kosmetyce/ https://naturalpoland.com/artykuly/surowce-kosmetyczne/czym-sa-ekstrakty-roslinne-i-jakie-maja-zastosowanie-w-kosmetyce/#respond Thu, 27 Jun 2024 08:23:34 +0000 https://naturalpoland.com/?p=32853 Ekstrakty roślinne należą do jednych z najpopularniejszych składników kosmetyków. Dodawane są zarówno do produktów myjących, takich jak mydła, szampony, odżywki, jak i typowo pielęgnacyjnych kremów, olejków, masek. To właśnie ekstraktom roślinnym zawdzięczają one swoje wyjątkowe korzyści.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
Ekstrakty roślinne należą do jednych z najpopularniejszych składników kosmetyków. Dodawane są zarówno do produktów myjących, takich jak mydła, szampony, odżywki, jak i typowo pielęgnacyjnych kremów, olejków, masek. To właśnie ekstraktom roślinnym zawdzięczają one swoje wyjątkowe korzyści.

Ekstrakty roślinne i ich rodzaje

Rosnące zainteresowanie kosmetykami naturalnymi, ekologicznymi i tworzonymi w zgodzie z naturą, owocuje powszechnym dodawaniem do ich formulacji ekstraktów roślinnych i substancji naturalnych. Składniki te charakteryzują się bogactwem związków biologicznie czynnych i wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi, pielęgnacyjnymi i odżywczymi.

Na rynku surowców naturalnych ekstrakty roślinne występują pod różnymi postaciami. W przemyśle spożywczym i farmaceutycznym dużą popularnością cieszą się ekstrakty suche, wykorzystywane w formulacji kapsułek czy tabletek. Jednakże dla przemysłu kosmetycznego postacią wygodniejszą w aplikacji są zazwyczaj ekstrakty płynne. Mogą powstawać w wyniku ekstrakcji wybranego surowca roślinnego wodą, alkoholami, glikolami lub olejami i mieć formę płynnych ekstraktów bazujących na tych rozpuszczalnikach.

Jak powstają płynne ekstrakty roślinne?

Ekstrakty roślinne swoje działanie zawdzięczają naturalnym substancjom obecnym w roślinach. Wchodzące w skład surowca związki biologicznie czynne, takie jak flawonoidy, witaminy, składniki mineralne, kwasy fenolowe, antocyjany, są ekstrahowane z użyciem odpowiednio dobranego rozpuszczalnika w celu otrzymania zatężonego ekstraktu, o jak najbogatszym składzie. W zależności od oczekiwanego składu ekstraktu i charakteru chemicznego pożądanych związków, wykorzystuje się różne rozpuszczalniki – jedne substancje lepiej rozpuszczają się w alkoholach, inne w wodzie czy olejach – oraz metody ekstrakcji. Otrzymany wyciąg roślinny jest następnie zatężany w celu uzyskania jak najwyższego stężenia dobroczynnych substancji.

Jak działają płynne ekstrakty roślinne?

Właściwości i możliwe zastosowania płynnych ekstraktów roślinnych zależą od kompozycji chemicznej wykorzystanego do ich produkcji surowca. W przemyśle kosmetycznym dużą popularnością cieszą się wyciągi z roślin bogatych w polifenole – związki o szczególnie silnym działaniu przeciwutleniającym, jak również odżywcze witaminy czy sole mineralne. Płynne ekstrakty roślinne mogą mieć zastosowanie:

  • Lecznicze i pielęgnacyjne – m.in. antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, fotoochronne, przeciwdrobnoustrojowe, wspomagające gojenie ran, poprawiające kolory skóry, łagodzące stany zapalne i podrażnienia
  • Poprawiające zapach, aromat – m.in. olejki eteryczne często wykorzystywane jako substancje zapachowe i perfumeryjne
  • Poprawiające kolor – naturalne barwniki takie jak antocyjany, karotenoidy, chlorofile
  • Konserwujące – olejki eteryczne i kwasy fenolowe o działaniu przeciwdrobnoustrojowym

Jak dobrać odpowiedni płynny ekstrakt roślinny?

Przy wyborze odpowiedniego płynnego ekstraktu roślinnego do planowanej formulacji kosmetyku należy zwrócić uwagę nie tylko na jego pożądane działanie i zastosowanie, ale także odpowiednią postać. Rozpuszczalnik użyty do sporządzenia ekstraktu roślinnego i stanowiący jego bazę będzie bowiem decydował o jego rozpuszczalności w sporządzanym produkcie. Wyciągi wodne czy alkoholowe będą się słabo rozpuszczać w produktach bazujących na olejach i mogą prowadzić do rozwarstwiania się kosmetyku. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą odpowiednie emulgatory i inne substancje pomocnicze.


Literatura:

  1. Bojarowicz H, Fronczak P, Krysiński J. Czy kosmetyki mogą nie zawierać konserwantów? Hygeia Public Health 2018, 53(2): 124-131.
  2. Michalak M. Plant Extracts as Skin Care and Therapeutic Agents. Int. J. Mol. Sci. 2023; 24(20): 15444.
  3. Ribeiro AS, Estanqueiro M, Oliveira MB i wsp. Main Benefits and Applicability of Plant Extracts in Skin Care Products. Cosmetics 2015; 2(2): 48-65.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
https://naturalpoland.com/artykuly/surowce-kosmetyczne/czym-sa-ekstrakty-roslinne-i-jakie-maja-zastosowanie-w-kosmetyce/feed/ 0
Rola karotenoidów w żywieniu zwierząt  https://naturalpoland.com/artykuly/zywienie-zwierzat/rola-karotenoidow-w-zywieniu-zwierzat/ Fri, 21 Jun 2024 12:00:23 +0000 https://naturalpoland.com/?p=32804 Włączenie karotenoidów do strategii żywienia zwierząt gospodarskich może potencjalnie poprawić wskaźniki wzrostu, wyniki reprodukcyjne, odporność na choroby i jakość produktów pochodzenia zwierzęcego.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>
Karotenoidy to naturalnie występujące pigmenty znajdujące się w różnych roślinach i algach, które odgrywają istotną rolę w zdrowiu i wydajności zwierząt. Karotenoidy zostały docenione ze względu na ich właściwości przeciwutleniające, działanie immunomodulujące i potencjał zwiększania wydajności reprodukcyjnej. Co więcej, związki te przyczyniają się do zabarwienia kolorów tkanek zwierzęcych, które mają wartość estetyczną i mogą wpływać na postrzeganie produktów odzwierzęcych przez konsumentów.

W środowisku występują różne naturalne związki, które nadają kolor żywym organizmom. Karotenoidy występują powszechnie w przyrodzie, zarówno u zwierząt, jak i roślin, i pełnią różne funkcje. Ich właściwości sprawiają, że karotenoidy są jednymi z najważniejszych elementów biologicznych. Są one syntetyzowane przez wszystkie organizmy fotosyntetyzujące, niektóre mszyce, bakterie i grzyby.

Zidentyfikowano ponad 750 karotenoidów, a około 60 z nich jest prekursorami witaminy A, z których najważniejszym jest β-karoten.

Źródła karotenoidów w dietach zwierząt

Zwierzęta na ogół nie są w stanie syntetyzować karotenoidów i wymagają spożycia produktów roślinnych, aby zaspokoić ich codzienne zapotrzebowanie. Karotenoidy w dietach zwierząt hodowlanych mogą pochodzić z różnych źródeł, w tym z naturalnych pasz i syntetycznych suplementów.

Naturalne źródła karotenoidów obejmują zielone pasze, warzywa, owoce i niektóre algi. Typowe rodzaje karotenoidów występujące w tych źródłach obejmują β-karoten, luteinę, zeaksantynę, likopen i astaksantynę.

Korzyści zdrowotne karotenoidów dla zwierząt

Karotenoidy oferują liczne korzyści zdrowotne dla zwierząt hodowlanych, przyczyniając się do ich ogólnego dobrostanu i wydajności. Niektóre z kluczowych korzyści zdrowotnych obejmują:

1. Działanie przeciwutleniające

Karotenoidy działają jako silne przeciwutleniacze, neutralizując szkodliwe wolne rodniki i chroniąc komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Ta aktywność przeciwutleniająca pomaga utrzymać zdrowie komórkowe, wspiera funkcje odpornościowe i zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych.

2. Działanie immunomodulujące

Stwierdzono, że karotenoidy mogą wzmacniać funkcje komórek odpornościowych, promować produkcję przeciwciał i poprawiać mechanizmy obrony immunologicznej. To działanie immunomodulujące przyczynia się do poprawy odporności na choroby i zmniejszenia podatności na infekcje.

3. Wydajność reprodukcyjna

Karotenoidy odgrywają kluczową rolę w zdrowiu reprodukcyjnym i płodności zwierząt hodowlanych. Wspierają prawidłową regulację hormonalną, poprawiają jakość nasienia i zdrowie komórek jajowych oraz przyczyniają się do korzystnych wyników reprodukcyjnych. Karotenoidy, takie jak luteina i zeaksantyna, zostały powiązane z poprawą owulacji, jakością zarodków i pomyślnymi wynikami ciąży u różnych gatunków zwierząt.

4. Wydajność wzrostu

Karotenoidy, w szczególności β-karoten, zostały powiązane z poprawą wydajności wzrostu u zwierząt gospodarskich. Odgrywają one rolę w zwiększaniu wykorzystania składników odżywczych, wspieraniu wydajnego metabolizmu i promowaniu optymalnego tempa wzrostu. Karotenoidy mogą pozytywnie wpływać na takie czynniki jak: wydajność konwersji spożycia paszy, przyrost masy ciała i rozwój szkieletu, prowadząc do poprawy wydajności wzrostu.

5. Zdrowie jelit i wpływ na mikrobiotę

Wykazano, że karotenoidy pozytywnie wpływają na zdrowie jelit zwierząt hodowlanych. Promują wzrost pożytecznych bakterii jelitowych, poprawiają integralność jelit i wspierają zdrową mikroflorę jelitową. Może to prowadzić do lepszego wchłaniania składników odżywczych, lepszego trawienia i zmniejszenia ryzyka zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

6. Zdrowie układu oddechowego

Niektóre karotenoidy, takie jak β-karoten, zostały powiązane z poprawą zdrowia układu oddechowego. Mogą one chronić tkanki płuc przed uszkodzeniem oksydacyjnym, wspomagać funkcjonowanie płuc oraz zmniejszać częstość występowania i nasilenie chorób układu oddechowego.

7. Jakość produktu

Karotenoidy mogą poprawiać jakość produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jaja, mięso i mleko. Odkładanie się karotenoidów w tkankach może nadawać pożądane zabarwienie, takie jak żywe żółto-pomarańczowe żółtka jaj, co może wpływać na postrzeganie i preferencje konsumentów. Oprócz poprawy koloru, karotenoidy mogą również przyczyniać się do poprawy tekstury, smaku i wartości odżywczej produktów zwierzęcych.

Należy zauważyć, że wpływ karotenoidów na wydajność zwierząt może się różnić w zależności od czynników takich jak gatunek, rasa, dawka i ogólny skład diety. Odpowiednie sformułowanie i włączenie karotenoidów do diety zwierząt hodowlanych, biorąc pod uwagę te czynniki, może zmaksymalizować potencjalne korzyści i zoptymalizować wydajność zwierząt.

Rozumiejąc mechanizmy leżące u podstaw korzyści zdrowotnych karotenoidów i biorąc pod uwagę czynniki takie jak wchłanianie, metabolizm i biodostępność, rolnicy i technolodzy pasz mogą zoptymalizować wykorzystanie karotenoidów w dietach zwierzęcych. Włączenie karotenoidów do strategii żywienia zwierząt gospodarskich może potencjalnie poprawić wskaźniki wzrostu, wyniki reprodukcyjne, odporność na choroby i jakość produktów pochodzenia zwierzęcego. Ogólnie rzecz biorąc, karotenoidy odgrywają cenną rolę w promowaniu dobrostanu i produktywności zwierząt hodowlanych.


Literatura:

1. Wade, Nicholas M., Jacques Gabaudan and Brett D. Glencross. „A review of carotenoid utilization and function in crustacean aquaculture.” Rev Aquac 9 (2017): 141-156.

2. Higuera-Ciapara, I., L. Felix-Valenzuela and F. M. Goycoolea. „Astaxanthin: A review of its chemistry and applications.” Crit Rev Food Sci 46 (2006): 185-196.

3.  Mirzaei-Aghsaghali, Afshar. „Importance of medical herbs in animal feeding: A review.” Ann Biol Res 3(2012): 3-933.

4. Agradi, Stella, Giulio Curone, Daniele Negroni and Daniele Vigo, et al. „Determination of fatty acids profile in original brown cows dairy products and relationship with alpine pasture farming system.” Animals 10 (2020): 1231.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Hurtowy Dystrybutor Surowców.

]]>