NATURAL POLAND – Velkoobchodní distributor surovin https://naturalpoland.com/cs/ Surowce dla przemysłu spożywczego, kosmetycznego i farmaceutycznego Wed, 26 Jun 2024 09:11:10 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.6.1 https://naturalpoland.com/wp-content/uploads/2021/05/cropped-natural-poland-icon-32x32.png NATURAL POLAND – Velkoobchodní distributor surovin https://naturalpoland.com/cs/ 32 32 Vlastnosti a využití anděliky https://naturalpoland.com/cs/artykuly/prirodni-produkty/vlastnosti-a-vyuziti-andeliky/ Wed, 26 Jun 2024 09:11:09 +0000 https://naturalpoland.com/artykuly/prirodni-produkty/vlastnosti-a-vyuziti-andeliky/ Andělika je v tradiční lidové medicíně známá po tisíce let. Její léčivé schopnosti lidé objevili už v období středověku, odkud pochází i její lidové názvy: andělská bylina či archandělův kořen. Kromě řady léčivých účinků se andělika někdy používá i při výrobě likérů a parfémů. Jaké jsou účinky a využití anděliky?

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Andělika je v tradiční lidové medicíně známá po tisíce let. Její léčivé schopnosti lidé objevili už v období středověku, odkud pochází i její lidové názvy: andělská bylina či archandělův kořen. Kromě řady léčivých účinků se andělika někdy používá i při výrobě likérů a parfémů. Jaké jsou účinky a využití anděliky?

Jak andělika vypadá?

Andělika zahradní nebo velká andělika (litvora), divoký celer nebo jednoduše andělika (Angelica archangelica L.) je bylina patřící stejně jako mrkev, fenykl nebo perský kmín do čeledi miříkovitých (Apiaceae). Vzhledově může také připomínat bolševník Sosnowského – proto je třeba postupovat opatrně, pokud si nejsme zcela jisti určením druhu.

Stejně jako příbuzné druhy má specifický a charakteristický vzhled. Stonek anděliky je dutý a prakticky holý, dorůstá výšky až 1,5-2,5 m. Na vrcholku stonku je zakončena silně vypouklým květenstvím s kulovitými okolíky. Nicméně pro léčebné účely se používají především podzemní části anděliky – její kořen a podnož. Tyto části jsou krátké a vevnitř bílé a houbovité. Kromě přípravků z kořene anděliky je možné podzemní části rostliny a také semena použít k získání éterického oleje.

Andělika – léčivé vlastnosti

Kořen anděliky má komplexní chemické složení a rozsáhlé léčivé vlastnosti. Nejvíce se používá pro svůj pozitivní účinek na trávicí ústrojí. Andělika zvyšuje sekreci žaludeční šťávy a slin, stimuluje vylučování trávicích enzymů a zároveň působí relaxačně na hladké svalstvo trávicího traktu a žlučových cest.

Kromě podpory trávení má tato bylina také detoxikační účinek díky svým močopudným a antimikrobiálním vlastnostem a – na rozdíl od brusinek – nezpůsobuje překyselení moči. Rostlina však ovlivňuje i další tělesné systémy.

Olej z anděliky má protistresové, sedativní, protikřečové a neuroprotektivní vlastnosti a působí protizánětlivě a protirevmaticky.

Kromě vnitřního užití je přínosem také použití olejů nebo obkladů s výtažkem z kořene anděliky na pokožku. Olej z anděliky má schopnosti urychlovat hojení ran a působí antimikrobiálně.

Andělika – využití

Díky svým četným léčivým účinkům je andělika hojně využívána v tradiční medicíně. Můžete ji použít při potížích, jako jsou:

  • Zažívací potíže, nadýmání, pálení žáhy.
  • Nechutenství k jídlu
  • Onemocnění demencí
  • Stavy zvýšeného nervového napětí, problémy s usínáním
  • Infekce močových cest
  • Bolesti kloubů, revmatická onemocnění.

Jak je uvedeno výše, anděliku je možné využít nejen při léčbě, ale i v dalších oblastech života. Je to jedlá rostlina, která se používá k výrobě medoviny a pálenek (likérů a tinktur), ke zdobení koláčů a dortů a k přípravě džemů. Výtažky z anděliky se používají také v kosmetice. Olej se díky své pižmové vůni někdy používá k výrobě parfémů.

Andělika – vedlejší účinky

Přestože se často předpokládá, že používání přírodních produktů je velice bezpečné, není to vždy pravda. To platí i pro anděliku a její vedlejší účinky. Podobně jako například vitamin A nebo třezalka tečkovaná mohou mít přípravky z kořene anděliky fotosenzibilizační účinky. To znamená, že při užívání anděliky může být pokožka obzvláště citlivá na sluneční záření a může se snadněji spálit nebo změnit barvu. Tato vlastnost je způsobena přítomností biologicky aktivních látek ze skupiny furanokumarinů, které jsou ovšem také nositeli léčivých vlastností anděliky.

Andělika – kontraindikace

Vzhledem k výše uvedenému fotosenzibilizačnímu účinku je užívání anděliky kontraindikováno u osob s vysokou citlivostí na UV záření a u osob, které užívají jiné fotoalergenní léky. Navíc by ji neměly užívat těhotné ženy, protože může stimulovat děložní stahy a vést k předčasnému porodu. Další kontraindikace léčivých vlastností anděliky souvisí s mechanismem jejího působení a patří mezi ně glomerulonefritida, onemocnění žaludečních vředů, gastroenteritida a také probíhající antikoagulační léčba.

Kde můžete anděliku koupit?

Až do roku 2014 byla andělika přísně chráněnou rostlinou. V současné době zůstává pod částečnou ochranou. Sběr anděliky z přírodních lokalit je proto povolen pouze v určitých případech a vyžaduje povolení. To však neznamená, že ji nemůžete používat při domácích léčebných kúrách. Nejjednodušší možností je koupit si sušený kořen anděliky nebo hotové výrobky na bázi jejího extraktu, jako je například extrakt z kořene anděliky, který si můžete koupit zde. Jakožto mrazuvzdornou rostlinu, která nevyžaduje žádnou zvláštní péči, je možné anděliku pěstovat i na doma na zahradě. Její semena je možné zakoupit v obchodech s bylinkami a zahradnickými potřebami.


Literatura:

  1. Kaur A, Bhatti R. Understanding the phytochemistry and molecular insights tothe pharmacology of Angelica archangelica L. (garden angelica) and its bioactive components. Phytotherapy Research 2021; 35(11): 5961-6979.
  2. Nikiel A. Przegląd surowców roślinnych o działaniu fotouczulającym i fototoksycznym. Kosmetologia Estetyczna 2017; 6(3): 231-238.
  3. Ściborowicz A. Arcydzięgiel litwor – właściwości i zastosowanie. Herbalism 2019; 1(5): 50-62.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Africké bylinné léky: Tradiční léčivé byliny a jejich moderní využití https://naturalpoland.com/cs/artykuly/produkty-z-afriky/africke-bylinne-leky-tradicni-lecive-rostliny-ajejich-moderni-vyuziti/ Wed, 15 May 2024 09:05:15 +0000 https://naturalpoland.com/artykuly/prirodni-produkty/africke-bylinne-leky-tradicni-lecive-rostliny-ajejich-moderni-vyuziti/ Afrika, rozlehlý a rozmanitý kontinent, se vyznačuje svou botanickou rozmanitostí. Každý region se může chlubit svou jedinečnou flórou, přičemž spousta těchto rostlin jsou po staletí, ne-li tisíciletí, klíčové pro tradiční léčebné systémy. Vzhledem k tomu, že moderní věda klade čím dál větší důraz na složky rostlinného původu pro farmaceutické účely, nabízí hlubší zkoumání afrických bylinných léků jak historické poznatky, tak možné budoucí inovace. Tento článek se bude věnovat několika významnými africkými rostlinami známými svými léčivými vlastnostmi a porovná tradiční využití s moderními postupy.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Afrika, rozlehlý a rozmanitý kontinent, se vyznačuje svou botanickou rozmanitostí. Každý region se může chlubit svou jedinečnou flórou, přičemž spousta těchto rostlin jsou po staletí, ne-li tisíciletí, klíčové pro tradiční léčebné systémy. Vzhledem k tomu, že moderní věda klade čím dál větší důraz na složky rostlinného původu pro farmaceutické účely, nabízí hlubší zkoumání afrických bylinných léků jak historické poznatky, tak možné budoucí inovace. Tento článek se bude věnovat několika významnými africkými rostlinami známými svými léčivými vlastnostmi a porovná tradiční využití s moderními postupy.

Kořeny africké bylinné medicíny

Tradiční africká medicína je holistická disciplína, která zahrnuje nejen tělesnou pohodu, ale také duchovní, sociální a environmentální faktory. Praktičtí lékaři, často označovaní jako bylinkáři nebo tradiční léčitelé, mají rozsáhlé znalosti předávané z generace na generaci, které se týkají používání, přípravy a dávkování různých rostlinných léků.

Rooibos (Čajovec kapský)

Tradiční použití: Rooibos pochází z horských oblastí Jihoafrické republiky a je základním produktem domorodých Khoisanů. Z listů této rostliny se často vařil čaj, o němž se věřilo, že má léčivé účinky na různé neduhy, včetně zažívacích problémů a alergií.

Moderní použití: Rooibos je dnes celosvětově oblíbený nejen pro svou jedinečnou příjemnou chuť, ale také pro své bohaté antioxidační vlastnosti. Studie naznačují, že rostlina může mít kardiovaskulární účinky a má potenciál zmírnit některé kožní potíže.

Zázvor africký (Siphonochilus aethiopicus)

Tradiční použití: Zázvor africký je rostlina, která je v mnoha afrických kulturách ceněná pro své různorodé léčivé účinky. V minulosti se používal proti horečce, chřipce a dokonce i proti revmatismu. Díky svým silným protizánětlivým vlastnostem se stal oblíbený při různých vnitřních i vnějších potížích.

Moderní použití: Vědecké studie zázvoru afrického potvrdily jeho tradiční využití. Kromě protizánětlivých účinků je výborný také jako antimikrobiální a antimykotický lék. Jeho složky se zkoumají pro potenciální začlenění do moderních léčiv.

Pelyněk africký (Artemisia afra)

Tradiční použití: Artemisia afra je známá jako „africký pelyněk“ a je základem tradičních léčiv, zejména v oblastech jižní Afriky. Používal se k léčbě horečky, nachlazení a dokonce i malárie.

Moderní použití: Potenciál této rostliny v boji proti malárii vzbudil celosvětový zájem. Artemisinin, sloučenina získávaná z příbuzného druhu Artemisia annua, je hlavní složkou v první linii léčby proti malárii. Výzkum pelyňku afrického naznačuje možnost, že by se v něm mohly skrývat také sloučeniny účinné proti této nemoci.

Bambucké máslo (Máslovník africký)

Tradiční použití: Bambucké máslo, které se získává z ořechů máslovníku v západní Africe, je již po generace základem místní péče o pleť. Věřilo se, že hydratuje a chrání pokožku před nepříznivými vlivy prostředí.

Moderní použití: Celosvětový kosmetický průmysl si bambucké máslo naprosto oblíbil. Jeho hydratační a protizánětlivé vlastnosti byly potvrzeny mnoha výzkumy, což vedlo k jeho širokému používání v pleťových vodách, krémech a balzámech.

Ďáblův dráp (Harpagophytum procumbens)

Tradiční použití: Ďáblův dráp, pojmenovaný podle svých neobvykle tvarovaných plodů, pochází z pouště Kalahari v jižní Africe. Tradičně se jeho hlízy používají proti bolestem, zejména kloubů.

Moderní použití: Současný zájem o ďáblův dráp se soustředí na jeho potenciál jako analgetikum a protizánětlivé léčivo. Klinické studie prokázaly, že je účinný při léčení bolestí dolní části zad a osteoartrózy.

Moringa (Moringa oleifera)

Tradiční použití: Moringa je v různých částech Afriky součástí běžného jídelníčku i lékárničky. Její listy, semena a lusky byly vždy považovány za zdroj síly a vitality.

Moderní použití: Dnes je moringa označována za „superpotravinu.“ Výzkum potvrdil tvrzení o jejím bohatém profilu živin, včetně vitamínů, minerálů a antioxidantů. Roste zájem o její potenciální antidiabetické vlastnosti a vlastnosti snižující hladinu cholesterolu.

Most mezi tradicí a modernitou

Propojení tradičních znalostí a moderního výzkumu představuje dynamickou platformu pro farmaceutické inovace. Uznáváním a studiem moudrosti afrických bylinkářů zachováváme kulturní dědictví a připravujeme tím půdu pro nové léčebné objevy.

Závěr

Botanické bohatství Afriky svědčí o obrovském přínosu tohoto kontinentu k celosvětovému zdraví a blahobytu. Vzhledem k tomu, že věda pokračuje v odhalování tajemství těchto tradičních léčiv, je jasné, že spojení dávné moudrosti s moderním výzkumem má potenciál zapříčinit revoluci ve zdravotnictví. Oslavou těchto rostlin a jejich historie si uvědomujeme hluboké propojení mezi lidstvem a přírodou.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Co je to kyselina máselná a jaké má vlastnosti? https://naturalpoland.com/cs/artykuly/doplnky-stravy/co-je-to-kyselina-maselna-a-jake-ma-vlastnosti/ Wed, 24 Apr 2024 12:28:36 +0000 https://naturalpoland.com/artykuly/prirodni-produkty/co-je-to-kyselina-maselna-a-jake-ma-vlastnosti/ Kyselina máselná (butyric acid) je přírodní sloučenina patřící mezi mastné kyseliny s krátkým řetězcem (short-chained fatty acids, SCFA), která vzniká v procesu fermentace bakterií přítomných v tračníku – nejdelším a nejdůležitějším úseku tlustého střeva.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Kyselina máselná v rozporu se svým názvem vůbec není součástí másla. Tuto sloučeninu, která je nezbytná pro normální funkci střev, produkují přítomné v nich bakterie. Nedostatek kyseliny máselné může být spojen s řadou nepříjemných příznaků a její doplňování podporuje léčbu některých onemocnění. Co je to kyselina máselná, jaké má vlastnosti a kdy je vhodné ji doplňovat?

Kyselina máselná – co je to?

Kyselina máselná (butyric acid) je přírodní sloučenina patřící mezi mastné kyseliny s krátkým řetězcem (short-chained fatty acids, SCFA), která vzniká v procesu fermentace bakterií přítomných v tračníku – nejdelším a nejdůležitějším úseku tlustého střeva. Spolu s kyselinou octovou a propionovou tvoří kyselina máselná přibližně 83% všech SCAF přítomných v tlustém střevě: V poměru 60 : 25 : 15 (acetát : propionát : butyrát).

Ačkoli se kyselina máselná poměrně nejméně podílí na koncentraci všech SCAF ve střevním lumen (osciluje mezi 60-150 mmol/kg), působí jako nejdůležitější látka poskytující energii střevním epiteliálním buňkám. Od zahájení výzkumu úlohy a vlastností kyseliny máselné v 80. letech 20. století se navíc objevují stále nové možnosti jejího využití v medicíně, dietologii a prevenci nemocí. Nejen ty, které souvisejí s fungováním trávicího systému.

Kyselina máselná nebo butyrát sodný?

Kyselina máselná je sloučenina, jejíž použití jako léku nebo doplňku stravy představuje určité problémy. Ty se týkají především jeho nepříjemného zápachu, který připomíná žluklé máslo, a jeho nízké chemické stability. Kyselina máselná je po ústním podání rychle vychytávána a využívána epitelem horní části gastrointestinálního traktu, což zabraňuje tomu, aby se celá dávka dostala na očekávané místo účinku – do tlustého střeva. Aby se předešlo těmto problémům, podává se obvykle ve stabilnější formě sodné soli – butyrátu sodného, který v těle disociuje na butyrátový anion a sodík. Kromě toho lze účinnou látku chránit před příliš brzkou absorpcí a degradací zapouzdřením do pelet a mikrotobolek.

Kyselina máselná – vlastnosti

Naprostá většina kyseliny máselné je využívána v místě její produkce, což má příznivé účinky na epitel tlustého střeva. Působení kyseliny máselné na střeva však nesouvisí pouze s její energetickou funkcí, ale také s jejími četnými biologickými účinky, které zlepšují lidské zdraví. Na střevní úrovni představuje:

  • Zdroj energie pro kolonocyty (střevní epitelové buňky)
  • Sloučenina s nutričními, regeneračními a cytoprotektivními účinky
  • Posiluje a utěsňuje střevní bariéru
  • Má imunomodulační účinek
  • Má protizánětlivý účinek
  • Má antioxidační účinek
  • Ovlivňuje střevní motilitu
  • Ovlivňuje viscerální citlivost
  • Podílí se na transmembránovém transportu vody a sodíku

Kyselina máselná je tedy hlavním zdrojem energie pro buňky epitelu tlustého střeva, má vyživující účinek na jeho sliznici a podporuje její hojení a regeneraci, utěsňuje střevní stěny a chrání tak před pronikáním bakterií do krevního oběhu a zároveň vykazuje imunomodulační, protizánětlivé a antioxidační účinky.

Kyselina máselná – použití

Vlastnosti kyseliny máselné se klinicky využívají u onemocnění, jako je ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, syndrom dráždivého tračníku (IBS) a další zánětlivá a funkční střevní onemocnění. Její výhody však lze využít i při mírnějších nemocích. Snižuje potíže s průjmy, zácpou nebo zažívacími problémy (poruchy trávení, plynatost, bolesti břicha), upravuje střevní funkci, zlepšuje motilitu trávicího traktu a má ochranný účinek při užívání steroidů (užívaných jak terapeuticky, tak pro budování svalové tkáně). Důležité je, že na rozdíl od oblíbených domácích prostředků na zlepšení trávení lze kyselinu máselnou použít i při žaludečních vředech. Nejenže zmírňuje její příznaky, ale také podporuje regeneraci epitelu.

Kyselina máselná – nejen pro střeva

Přestože kyselina máselná je sloučenina, která působí především ve střevech, vykazuje příznivé účinky i mimo střeva. Jeho malé množství vstřebávané do krevního oběhu ovlivňuje další tkáně a orgány, mimo jiné:

  • Senzibilizací buněk na působení inzulínu
  • Díky imunomodulačnímu účinku
  • Ovlivněním neurogeneze a snížením rizika mrtvice
  • Stimulací produkce leptinu a ovlivněním mechanismů chuti k jídlu a pocitu sytosti
  • Inhibicí lipolýzy a příznivým účinkem na tukovou tkáň
  • Inhibicí ukládání tuku v játrech

Díky mnohostranným vlastnostem a využití kyseliny máselné stojí za to uvažovat o jejím doplnění nejen pro léčebné účely – zmírnění nepříjemných střevních a gastrointestinálních příznaků – ale také preventivně, použitím podobně jako multivitamínů k péči o správné fungování organismu. Doplnění kyseliny máselné se doporučuje zejména u starších osob (její produkce s věkem klesá), při systémových onemocněních vedoucích k progresivní kachexii (rakovina, imunitní onemocnění a poruchy imunity) a při užívání imunosupresiv a steroidů. Vzhledem k popsaným parenterálním účinkům pocítí přínos užívání kyseliny máselné také osoby ohrožené onemocněními způsobenými rozvojem civilizačních chorob, jako je obezita a inzulínová rezistence.

Kyselina máselná – nebezpečí a škodlivost

Důležitou výhodou kyseliny máselné je, že se jedná o málo škodlivou sloučeninu, která je pro tělo velmi bezpečná. Kyselina máselná nemá žádné významné vedlejší účinky nebo nežádoucí reakce a její použití je povoleno u všech věkových skupin bez významných kontraindikací. Jelikož se jedná o sloučeninu s velmi nízkou toxicitou, lze ji bezpečně zařadit do stravy s četnými přínosy pro správné fungování organismu. Jako profylaktická dávka se při průměrné produkci střevního obsahu 3-4 l/den považuje 300 mg kyseliny máselné (butyrátu sodného) denně. Pro dosažení viditelných výsledků by měla být léčba prováděna po dobu nejméně 3 měsíců.

Kde se vyskytuje kyselina máselná?

Jak již bylo zmíněno, kyselina máselná je v lidském těle produkována především přítomnými ve střevech bakteriemi, které fermentují cukry. Patří mezi ně mikroorganismy rodu: Clostridium spp., Eubacterium spp., Fusobacterium spp., Butyrivibrio spp. Megasphaera elsdenii a Mitsuokella multiacida. Pro proces fermentace jsou však nezbytné složky potravin, které přijímáme. Mezi hlavní zdroje nestravitelných sacharidů a hexózových oligomerů s různým stupněm polymerace, které bakterie využívají, patří:

  • Rezistentní škrob
  • Oves
  • Pšeničné otruby
  • Částečně mletá obilná zrna
  • Semena
  • Zelenina

Malé množství kyseliny máselné je obsaženo také v každodenně konzumovaných produktech – mléce a mléčných výrobcích, tvrdých sýrech, fermentovaných výrobcích (např. v kysaném zelí, okurkách, fermentované sóji). Nicméně vzhledem k nízké chemické stabilitě této sloučeniny a nízkému obsahu nemají tyto produkty na lidský střevní epitel zásadní vliv.

Pro doplnění nedostatku kyseliny máselné je proto třeba spoléhat na fyziologické bakterie nebo komerčně dostupné doplňky stravy. Nesmí se však konzumovat tekutá kyselina máselná, která je k dispozici na trhu – používá se v rybářství k výrobě návnada a má velmi silný a nepříjemný zápach.


Literatura:

  1. Banasiewicz T, Borycka-Kiciak K, Dobrowolska-Zachwieja A i wsp. Kliniczne aspekty zastosowania kwasu masłowego w postępowaniu dietetycznym w chorobach jelit. Przegląd Gastroenterologiczny 2010; 5(6): 329-334.
  2. Kotunia A, Pietrzak P, Guilloteau P i Zabielski R. Kwas masłowy w przewodzie pokarmowym. Przegląd Gastroenterologiczny 2010; 5(3): 117-122.
  3. Radwan K, Radwan P. Rola kwasu masłowego w patogenezie i leczeniu chorób jelit. Medycyna Faktów 2021; 14(3): 250-257.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Vlastnosti a využití kumquatu https://naturalpoland.com/cs/artykuly/prirodni-produkty/vlastnosti-a-vyuziti-kumquatu/ Fri, 12 Apr 2024 08:38:35 +0000 https://naturalpoland.com/artykuly/prirodni-produkty/vlastnosti-a-vyuziti-kumquatu/ Kumquat je exotické ovoce, kterému se kvůli jeho vzhledu někdy říká „zlatý pomeranč“ nebo „trpasličí pomeranč“. Přes svou podobnost s citrusovými plody nepatří kumquat do rodu Citrus. Nicméně stejně jako citrusové plody se vyznačuje vysokým obsahem vitaminu C a vysokou výživovou hodnotou. Jak se kumquat jí, jak chutná a jaké jsou jeho léčivé vlastnosti?

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Kumquat je exotické ovoce, kterému se kvůli jeho vzhledu někdy říká „zlatý pomeranč“ nebo „trpasličí pomeranč“. Přes svou podobnost s citrusovými plody nepatří kumquat do rodu Citrus. Nicméně stejně jako citrusové plody se vyznačuje vysokým obsahem vitaminu C a vysokou výživovou hodnotou. Jak se kumquat jí, jak chutná a jaké jsou jeho léčivé vlastnosti?

Co je to kumquat a jak vypadá?

Kumquat je druh orientálního keře nebo malého stromu, který pochází z jižní Číny. Po stovky let se pěstuje také v Japonsku, na Tchaj-wanu, v Indii nebo v jihovýchodní Asii, ale do Evropy (a poté do Severní Ameriky) se dostal až v polovině 19. století. Stejně jako citrusy patří kumquat do čeledi Routovitých, ale je zařazen do samostatného rodu: Fortunella.

Plody kumquatu se barvou, tvarem a strukturou slupky podobají pomerančům, jsou ovšem mnohem menší. V závislosti na odrůdě mohou být kulaté, oválné nebo podlouhlé a jejich délka nepřesahuje 4 cm – velikostí se tedy mnohem více blíží velkým olivám nebo cherry rajčatům. Průměrná hmotnost jednoho plodu kumquatu je pouhých 12 gramů.

Jaké vlastnosti má kumquat?

Domácí ovoce, zejména citrusy, je často propagovány jako zdroj řady vitaminů, které jsou nedílnou součástí zdravé výživy. Mnohé z nich jsou také spojovány s léčivými vlastnostmi – např. brusinky při zánětu močového měchýře nebo ostružinové listy při průjmu. Exotické ovoce se v tomto ohledu neliší. Kumquat je bohatým zdrojem vitamínů – zejména vitamínu C. Sto gramů tohoto ovoce pokryje až 55 % denní potřeby tohoto vitamínu, stejně jako 11 % potřeby vitamínu A a 2,7-8,5 % vitamínů skupiny B. Obsahuje také mnoho minerálních látek potřebných pro správné fungování organismu, včetně mědi (Cu), draslíku (K), vápníku (Ca), železa (Fe), manganu (Mn) a hořčíku (Mg).

Kromě bohaté výživové hodnoty, kterou doplňuje vysoký obsah vlákniny, obsahují plody kumquatu řadu chemických látek s léčivými účinky. Jsou to především:

  • Esenciální olej – směs terpenů, které vykazují antimikrobiální, protizánětlivé, analgetické, diastolické a antiarytmické účinky
  • Karotenoidy – přírodní pigmenty, které snižují riziko vzniku některých druhů rakoviny a očních chorob, působí také jako antioxidanty a fotoprotekční látky
  • Flavonoidy (a další polyfenoly) – sloučeniny se silnou antioxidační aktivitou, které chrání organismus před účinky oxidačního stresu a příznivě působí jako prevence mnoha civilizačních chorob.

Jaké jsou možnosti využití kumquatu?

Plody kumquatu mohou být zdrojem vitamínů a minerálů i zdravým doplňkem jídelníčku. Díky svému zdraví prospěšnému chemickému složení pomáhá konzumace kumquatu snižovat riziko civilizačních chorob, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, některé druhy rakoviny a kardiovaskulární onemocnění. Studie také poukazují na příznivé účinky jeho plodů na lipidový profil a zdraví jater – výtažky z kumquatu pomáhají snižovat „špatný“ LDL cholesterol a zvyšovat „dobrý“ HDL cholesterol; chrání také před vznikem cirhózy a zlepšují poměry jaterních enzymů (AST a ALT).

Kromě regulace funkce jater kumquat ve vašem jídelníčku podpoří trávicí procesy a zmírní žaludeční a střevní potíže (nadýmání, zácpa, poruchy trávení). V kombinaci s nízkým obsahem kalorií (100 g ovoce má pouze 70 kcal) mohou kumquaty dobře fungovat jako součást hubnoucích diet.

Mezi další léčivé vlastnosti kumquatu, které se využívají při jeho potenciálním použití, patří imunostimulační a protizánětlivé vlastnosti související s vysokým obsahem vitaminů a polyfenolů, doplňování nedostatku železa, stimulace tvorby červených krvinek při anémii a antimikrobiální aktivita.

Kumquat v kosmetice

Díky vysokému obsahu živin a antioxidačních látek je kumquat zajímavý také v kosmetice. V kosmetice se používají výtažky z celého plodu – slupka i dužina kumquatu mají podobné složení a vlastnosti – v koncentraci 5-10 %. Jako složka může sloužit i izolovaný esenciální olej, který by se však neměl aplikovat na pokožku v koncentracích vyšších než 5 %.

Kumquat se používá v přípravcích na pleť, nehty a vlasy, deodorantech, hydratačních tonicích a přípravcích proti stárnutí. Stejně jako výtažky z kopřivy nebo přesličky polní se kumquat dobře uplatňuje také ve vlasových přípravcích. Má nejen vyživující a hydratační vlastnosti, ale také snižuje tvorbu kožního mazu a dodává vlasům mimořádnou hebkost a pružnost.

Jak jíst kumquaty?

V případě méně oblíbených exotických plodů si spousta lidí klade otázku, jak by se měly jíst. Kumquat může vyvolat další váhání kvůli svému zvláštnímu vzhledu. Vždyť připomíná pomeranč, který se jí až po oloupání, a zároveň je mnohem menší. Možná vás to trochu překvapí, ale kumquat by se měl jíst celý i se slupkou. Někdy se doporučuje plody předem zalít horkou vodou, ale není to vůbec nutné. Pro větší jemnost a uvolnění vůně šťavnatého esenciálního oleje se však doporučuje plod před konzumací lehce rozmačkat v ruce; abyste pocítili plnost jeho chuti, doporučuje se ho v ústech žvýkat déle.

Kumquat lze konzumovat v mnoha podobách. Kromě čerstvých plodů se s kumquatem můžete setkat také ve formě kandovaného ovoce, které si při dlouhé přepravě a skladování déle uchovává své vlastnosti. Kumquat se také skvěle hodí k výrobě zavařenin, jako jsou džemy, marmelády, želé, sirupy a šťávy. Kromě nealkoholických nápojů se někdy používá při výrobě likérů, přičemž se má za to, že v tomto případě lépe fungují samotné slupky místo celého plodu.

Jaká je chuť kumquatu?

Od prvního ochutnání kumquatu může odradit i neznalost toho, jak chutná a k čemu se hodí. Díky svému bohatému chemickému složení je chuť kumquatu zcela jedinečná. Zpočátku je mírně pikantní a trpká, dráždivá, aby ji po chvíli vystřídala sladkost s rostoucí intenzitou. Důležité je, že tuto sladkou chuť má na svědomí slupka, nikoliv dužina. Díky této kombinaci se plody kumquatu dobře hodí nejen jako příloha k ovocným salátům a sladkým dezertům, ale také k suchým pokrmům z křehkých mas a ryb.


Literatura:

  1. Flis-Kaczykowska A I Dmowski P. Ocena wybranych wyróżników jakości owoców cytrusowych. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość 2020; 27(2): 121-129.
  2. Li X, Meenu M i Xu B. Recent Development in Bioactive Compounds and Health Benefits of Kumquat Fruits. Food Reviews International 2022.
  3. Pawełczyk A, Żwawiak J i Zaprutko L. Kumquat Fruits as an Important Source of Food Ingredients and Utility Compounds. Food Reviews International 2021.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Jaké léčivé účinky mají brusinky? https://naturalpoland.com/cs/artykuly/prirodni-produkty/jake-lecive-ucinky-maji-brusinky/ Thu, 14 Mar 2024 06:43:45 +0000 https://naturalpoland.com/artykuly/prirodni-produkty/jake-lecive-ucinky-maji-brusinky/ Brusinky jsou oblíbeným kulinářským doplňkem slaných i sladkých pokrmů a pečiva. Používají se k výrobě omáček, džemů, šťáv a dalších výrobků, které mají nejen četné výživové hodnoty, ale také prokázané léčivé účinky. V některých případech mohou být dokonce stejně účinné jako syntetické drogy. Jaké nemoci léčí brusinky a jak je používat?

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Brusinky jsou oblíbeným kulinářským doplňkem slaných i sladkých pokrmů a pečiva. Používají se k výrobě omáček, džemů, šťáv a dalších výrobků, které mají nejen četné výživové hodnoty, ale také prokázané léčivé účinky. V některých případech mohou být dokonce stejně účinné jako syntetické drogy. Jaké nemoci léčí brusinky a jak je používat?

Jaké vlastnosti má brusinka?

Stejně jako jiné domácí ovoce (maliny, ostružiny, jahody) se brusinky vyznačují vysokým obsahem flavonoidů a antokyanů – látek se silnou antioxidační aktivitou. Antioxidační aktivita je spojena s ochranou buněk před oxidačním stresem a inhibicí nebo odstraňováním volných radikálů, a tím se snižuje riziko civilizačních chorob, jako je inzulínová rezistence, hypertenze, ateroskleróza a rakovina.

Kromě toho jsou plody brusinek bohatým zdrojem mnoha vitaminů a minerálních látek (draslík, vápník, železo). Ve fytoterapii jsou však nejvíce ceněny antimikrobiální vlastnosti brusinek, a to jak sušených, tak šťávy z nich získané. Vděčí za to přítomnosti sloučenin zvaných proanthokyanidiny – derivátů flavan-3-olu. Snížením pH a okyselením moči mimo jiné snižují adhezi bakterií k epitelu dolních močových cest, což má profylaktický účinek a podporuje antibiotickou léčbu při infekcích močových cest, jako je například cystitida. Tato aktivita navíc ovlivňuje i další bakterie žijící v trávicím traktu – mimo jiné v žaludku a ústech.

Co léčí brusinky?

Díky širokému spektru účinků brusinek a jejich vysokému obsahu antioxidačních látek má zařazení brusinek do každodenní stravy řadu výhod v prevenci civilizačních chorob. Pozitivní vliv na lipidový profil snížením hladiny „špatného“ LDL cholesterolu je zároveň důležitý nejen v prevenci aterosklerózy, ale někdy je spojován i s hubnoucími účinky sušených brusinek.

Nejvíce však brusinky pomáhají při bakteriálních infekcích. Šťáva a sušené brusinky mají prokázané preventivní účinky při infekcích močových cest, což oceňují i lékaři – jejich výtažky lze nalézt i ve volně prodejných lécích a někdy se doporučují jako doplněk antibiotické léčby při léčbě opakovaných zánětů močového měchýře.

Antimikrobiální účinky brusinek mohou být užitečné také při léčbě žaludečních vředů spojených s infekcí bakteriemi Helicobacter pylori, při prevenci zubního kazu a dokonce i v počátečních stadiích revmatické artritidy.

Brusinky v kosmetických přípravcích

Brusinkový extrakt a koncentrovaná šťáva se používají také v kosmetice. Díky přítomnosti vitamínů, minerálů a četných polyfenolů mají pozitivní vliv na stav pokožky – vyživují, hydratují a podporují regeneraci buněk. Brusinky jsou proto součástí mnoha kosmetických přípravků zaměřených na zralou pleť, akné, suchou pleť, skvrny a pleť, která potřebuje obnovu. Kromě toho je lze díky jejich antimikrobiální aktivitě využít i terapeuticky při léčbě některých kožních onemocnění.

Brusinky během těhotenství

Problémy s opakovanými infekcemi močových cest postihují zejména ženy, z nichž přibližně 25% je zažije alespoň jednou v životě. Zároveň je období těhotenství významnou kontraindikací užívání mnoha léků, a jak je to s konzumací brusinek? Jak sušené brusinky, tak brusinková šťáva jsou v těhotenství zcela bezpečné – nemají vliv na průběh těhotenství ani na vývoj plodu ve všech třech trimestrech. Jejich konzumace může přinést i mnoho zdravotních výhod. Kromě výše zmíněné prevence infekcí močových cest mohou brusinky v těhotenství také podpořit léčbu nemocí z nachlazení, zlepšit vstřebávání železa a pomoci při léčbě zácpy. Je však důležité mít na paměti, že brusinky by neměly nahrazovat běžnou léčbu a všechny závažnější stavy v těhotenství je třeba konzultovat s lékařem.

Brusinky pro děti

Problematika podávání brusinek dětem je poněkud odlišná. Vzhledem k možným zažívacím potížím a částečně i méně sladkokyselé chuti se brusinky mohou zařazovat do jídelníčku dětí až po dosažení 1 roku věku. Výhody brusinek lze pak využít ve formě šťávy nebo jako přísadu do jídla. Pokud vašemu dítěti nevadí jejich chuť, bude mít prospěch z bohatství vitamínů obsažených v ovoci. Brusinky mohou být mimo jiné užitečné při léčbě nachlazení a posilování imunity. Na druhou stranu brusinkové přípravky dostupné v lékárnách pro léčbu infekcí močových cest u dětí jsou většinou určeny pro děti po dosažení 3 roku věku.

Kolik brusinek používat denně?

Brusinky vykazují řadu zdravotních účinků, ale stejně jako u syntetických léků je třeba užívat správnou dávku, aby se plně využily jejich výhody. Kolik brusinek jíst pro prevenci zánětu močového měchýře? Odhaduje se, že pro dosažení účinku je třeba spotřebovat:

  • 100-300 g čerstvých brusinek
  • 7-10 g sušených brusinek
  • 100-150 ml brusinkové šťávy (100%)

V závislosti na vašich preferencích proto můžete brusinkovou šťávu zařadit do svého denního jídelníčku nebo ji použít jako přísadu. Druhá varianta nabízí skvělé možnosti, jak zpestřit pokrmy, v nichž brusinky konzumujeme. Hodí se k masům a slaným pokrmům, ale i ke sladkým ovesným kaším a koláčům. Do svého jídelníčku můžete zařadit také zdravé saláty a koktejly a kombinovat brusinky s dalším na vitaminy bohatým a zdraví prospěšným ovocem – banánem, citrusy, jablky. Je však třeba mít na paměti kalorickou hodnotu brusinek. Zatímco v čerstvém stavu je obsah kalorií poměrně nízký (ve 100 g je asi 46 kcal), v procesu sušení se může obsah kalorií výrazně zvýšit – až na více než 300 kcal/100 g.

Kontraindikace užívání brusinek

Doplňky stravy obsahující brusinkový extrakt jsou relativně bezpečné a mají jen málo vedlejších účinků. Brusinky a brusinkové výrobky by se však neměly konzumovat při užívání léků proti srážlivosti krve (např. warfarinu), protože s nimi mohou interagovat a vést knadměrnému krvácení a hemoragii. Tomuto ovoci by se měli vyhýbat také lidé trpící osteoporózou a ledvinovými kameny – oxaláty obsažené v brusinkách mohou krystalizovat v močových cestách (což vede ke vzniku a rozvoji ledvinových kamenů) a brání vstřebávání vápníku ve střevech.

Při léčbě infekcí močových cest brusinkami je také důležité mít na paměti, že jejich mechanismus účinku je založen na okyselování moči. To znamená, že může interferovat s jinými bylinami s podobným využitím – přípravky obsahující arbutin (sloučenina obsažená například v listech medvědice lékařské) vykazují antimikrobiální aktivitu pouze v zásaditém prostředí.


Literatura:

  1. Baranowska M, Bartoszek A. Antyoksydacyjne i przeciwdrobnoustrojowe właściwości bioaktywnych fitozwiązków żurawiny. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2016; 70: 1460-1468.
  2. Doroszko M, Janda K i Jakubczyk K. Właściwości prozdrowotne wybranych owoców krajowych. KOSMOS Problemy Nauk Biologicznych 2018; 67(2): 415-423.
  3. Gryszczyńska A. Żurawina amerykańska (Vaccinium macrocarpon) – lek na problemy urologiczne. Urologia 2010; 63: 31-40.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Jak vytvořit vlastní značku kosmetiky https://naturalpoland.com/cs/artykuly/vyroba-kosmetiky/jak-vytvorit-vlastni-znacku-kosmetiky/ Wed, 14 Feb 2024 13:35:42 +0000 https://naturalpoland.com/artykuly/prirodni-produkty/jak-vytvorit-vlastni-znacku-kosmetiky/ Pokud chcete vstoupit do kosmetického průmyslu a být výrobcem kosmetiky, nestačí dobré složení produktu a znalost registračních postupů. Prosadit se na tomto trhu vyžaduje vytvoření a řádnou propagaci své kosmetické značky. Na co si dát pozor při výrobě vlastní kosmetické značky?

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Pokud chcete vstoupit do kosmetického průmyslu a být výrobcem kosmetiky, nestačí dobré složení produktu a znalost registračních postupů. Prosadit se na tomto trhu vyžaduje vytvoření a řádnou propagaci své kosmetické značky. Na co si dát pozor při výrobě vlastní kosmetické značky?

Kosmetická značka jako žádná jiná

Kosmetický trh je obrovský a velmi rozmanitý. V dnešní době nestačí vyvinout skvělou recepturu vlastní kosmetické řady – přece jen málokdo se rozhodne ke koupi produktu jen podle jeho složení.

Klíčem k vytvoření vlastní kosmetické značky je definovat, čím vyniká, jak se Vaše produkty liší od produktů jiných výrobců kosmetiky? Komu jsou určeny a jaké výhody může mít daná skupina lidí z jejich užívání? Jakými ideami se řídíte – má vaše kosmetika přinášet skvělé výsledky nebo vám leží na srdci i dobro planety?

Image kosmetické značky

Po výběru cílové skupiny a ideí vaší značky byste měli zvážit navržení vhodné vizuální identifikace. Týká se to nejen designu etikety a obalu kosmetického přípravku, ale také designu loga, webu s vlastním internetovým obchodem a dokonce i estetiky příspěvků na sociálních sítích. I když oblíbené rčení říká, že knihu byste si neměli vybírat podle obalu, vizuální identifikace do značné míry rozhoduje o tom, zda potenciálního zákazníka vaše nabídka zaujme.

Profesionální minimalismus může zdůrazňovat vysokou kvalitu a exkluzivitu vaší značky, ale pro mladší a méně majetné lidi může být zarážející, protože je spojen s vysokými cenami produktů. Volba příliš nevýrazného a neoriginálního loga nebo názvu značky způsobí, že bude méně zapamatovatelné, a proto bude obtížné přilákat a udržet zákazníky.

Zároveň při navrhování etiket a obalů pro své produkty nesmíte zapomínat na to, že mají plnit nejen marketingovou, ale i praktickou roli. Je důležité vzít v úvahu nejen jejich trvanlivost, ale také potřeby vyráběné kosmetiky – ochrana proti vlhkosti, slunečnímu záření, teplotní izolace. V případě etikety nesmíte zapomenout na platné předpisy – bez ohledu na to, jak si představujete její ideální provedení, musí obsahovat řadu zákonem požadovaných údajů.

Receptura a složení vlastní kosmetické značky

Vlastní kosmetická značka znamená i vývoj unikátních receptur na výrobu kosmetiky. Stojí za to pamatovat nejen na vývoj těch nejlepších možných receptur, které zajistí jedinečné vlastnosti vašich produktů. Důležité je také používat kvalitní a prověřené suroviny. Pamatujte, že ingredience z pochybných zdrojů vás mohou lákat nižší cenou, ale jejich použití s sebou nese riziko nákupu výrobků, které jsou padělané, nekvalitní nebo dokonce ohrožují zdraví nebo pokožku zákazníka.

Vzhledem k rozdílům v pleti a individuální citlivosti lidské pokožky se také vyplatí otestovat vaše produkty, například mezi rodinou a přáteli, než je uvedete na širší trh. Takto získané názory umožní nejen lepší posouzení jejich účinnosti a bezpečnostního profilu, ale také poskytnou informace o potenciálních příležitostech ke zlepšení.

Marketing, internetový obchod a kontakt se zákazníky

Prodej vlastních produktů není v dnešní době jen o vizuální identifikaci a obalech kosmetiky, ale také o udržení stálého zájmu. Kromě vlastních webových stránek byste měli také pamatovat na to, abyste zůstali aktivní na sociálních sítích a oslovovali pravidelné i potenciálně nové zákazníky.

Neomezujte se pouze na reklamy! Často můžete získat mnohem více, pokud si vytvoříte vhodný vztah se zákazníky – odpovídáte na komentáře, rychle řešíte nahlášené problémy, promyšleně zmírňujete obtížné situace (Doručení v internetovém obchodě se zpozdilo? Nabídněte slevu nebo pozornost v další objednávce.)

Dobrým způsobem, jak rozběhnout novou vlastní značku mohou být také akce, soutěže a rozdávání vzorků zdarma (např. za přihlášení k odběru newsletteru).


Literatura:

  1. https://www.oxide.pl/jak-stworzyc-wlasna-marke-kosmetykow/
  2. https://www.salvena.pl/blog,jak-stworzyc-wlasna-marke-kosmetykow-podpowiadamy-na-podstawie-naszego-doswiadczenia,45.html

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Rozvoj mezinárodní přítomnosti značky Natural Poland https://naturalpoland.com/cs/artykuly/zpravy/rozvoj-mezinarodni-pritomnosti-znacky-natural-poland/ Fri, 19 Jan 2024 11:58:38 +0000 https://naturalpoland.com/artykuly/prirodni-produkty/rozvoj-mezinarodni-pritomnosti-znacky-natural-poland/ Projektem číslo POIR.03.03.03-14-0225/19 chce společnost Natural Poland zvýšit svou přítomnost a vliv na světových trzích. Cílem projektu s názvem „Propagace značky NATURAL POLAND na mezinárodních trzích prostřednictvím účasti v Programu propagace polských potravinářských specialit“ je zviditelnit společnost a zvýšit její konkurenceschopnost prostřednictvím globálních aktivit. Hlavním cílem projektu je posílit pozici NATURAL POLAND ve světě, čehož [...]

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Projektem číslo POIR.03.03.03-14-0225/19 chce společnost Natural Poland zvýšit svou přítomnost a vliv na světových trzích. Cílem projektu s názvem „Propagace značky NATURAL POLAND na mezinárodních trzích prostřednictvím účasti v Programu propagace polských potravinářských specialit“ je zviditelnit společnost a zvýšit její konkurenceschopnost prostřednictvím globálních aktivit.

Hlavním cílem projektu je posílit pozici NATURAL POLAND ve světě, čehož bude dosaženo zintenzivněním propagačních aktivit. Od těchto iniciativ si společnost slibuje nejen získání nových obchodních partnerů a zákazníků pro své výrobky, ale také posílení své přítomnosti na mezinárodních trzích. Cílem zahraniční expanze je také zvýšení prodeje a otevření nových distribučních cest. Dosažení těchto cílů přispěje k propagaci polského potravinářského průmyslu a k posílení image polské ekonomiky.

Celkový rozpočet projektu činí 332 600,00 PLN, z čehož 249 450,00 PLN představuje příspěvek z evropských fondů.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Vlastnosti a využití fenolových kyselin https://naturalpoland.com/cs/artykuly/prirodni-produkty/vlastnosti-a-vyuziti-fenolovych-kyselin/ Mon, 15 Jan 2024 09:59:09 +0000 https://naturalpoland.com/artykuly/prirodni-produkty/vlastnosti-a-vyuziti-fenolovych-kyselin/ Fenolové kyseliny jsou skupinou sloučenin široce využívaných v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Jejich různorodá struktura a biologická aktivita je činí ceněnými při léčbě a prevenci mnoha onemocnění. Jaké vlastnosti a využití mohou mít fenolové kyseliny?

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Fenolové kyseliny jsou skupinou sloučenin široce využívaných v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Jejich různorodá struktura a biologická aktivita je činí ceněnými při léčbě a prevenci mnoha onemocnění. Jaké vlastnosti a využití mohou mít fenolové kyseliny?

Fenolové kyseliny – co to je?

Fenolové kyseliny jsou deriváty fenolu, které mají ve své struktuře hydroxylovou a karboxylovou skupinu. Vedle flavonoidů tvoří druhou nejvýznamnější skupinu přírodních biologicky aktivních látek vyskytujících se v rostlinách. Vyznačují se obrovskou strukturní rozmanitostí – mohou to být jak jednoduché sloučeniny, tak velké, složité molekuly.

Mezi nejběžnější fenolové kyseliny patří deriváty kyseliny hydroxybenzoové (mj. kyseliny gallové, protokatechuové, vanilové, syringové) a deriváty kyseliny hydroxyskořicové (mj. kyseliny kávové, ferulové, kumarové, rozmarinové). V rostlinných surovinách se vyskytují především ve formě spojení – glykosidů a esterů.

Příklady směrů působení fenolových kyselin

Díky přítomnosti četných hydroxylových skupin jsou fenolové kyseliny spojeny především s antioxidační aktivitou – mají schopnost vymetat /zachycovat volné radikály a reaktivní formy kyslíku a modulovat expresi antioxidačních enzymů. To však nejsou jediné zdraví prospěšné vlastnosti fenolových kyselin. Mohou mít také mimo jiné následující účinky:

  • Cholagogické a cholagogenní (kyseliny: kávová, ferulová, chlorogenová, syringová, 3,4-dimethoxyskořicová)
  • antibakteriální (kyseliny: kávová, vanilínová, p-kumarová, p-hydroxybenzoová)
  • antiseptické, adstringentní a protipotivé (kyselina gallová)
  • hemostatické (kyselina ellagová)

Vědecké výzkumy rovněž naznačují potenciál některých rostlinných extraktů bohatých na komplexní fenolové kyseliny v prevenci aterosklerózy, cukrovky, poškození jater a některých rakovin. Tyto sloučeniny jsou díky svému vícesměrnému působení hlavními aktivními látkami některých rostlinných extraktů používaných ve farmaceutickém průmyslu a přírodní medicíně.

Význam fenolových kyselin v kosmetice a výživě

Fenolové kyseliny se používají rovněž v kosmetickém průmyslu. Vzhledem k jejich silným antioxidačním vlastnostem a také fotoprotektivním, antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem je lze použít v kosmetice proti akné, stárnutí a změně barvy. Kromě toho se některé fenolové kyseliny (např. kontroverzní parabeny – estery kyseliny 4-hydroxybenzoové) používají jako konzervační látky.

Zdraví prospěšné vlastnosti fenolových kyselin a jejich široké využití v potravinářských výrobcích (koření, obiloviny, zelenina, ovoce, čaje) oceňuje i potravinářský průmysl. Právě jim vděčí mnoho koření za vlastnosti zlepšující trávení. Fenolové kyseliny a jejich deriváty se používají jako obohacující přísady, prekurzory látek, které dodávají nebo zlepšují chuť a vůni, a jako biologicky aktivní sloučeniny zlepšující kvalitu a hodnotu potravin.


Literatura:
  1. Frątczak A, Bylka W i Studzińska-Sroka E: Fenolokwasy – budowa, działanie biologiczne i znaczenie w kosmetologii. Polish Journal of Cosmetology 2015; 18(4): 270-274.
  2. Gawlik-Dziki U: Fenolokwasy jako bioaktywne składniki żywności. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość (2004); 4(41): 29 – 40.
  3. Parus A: Przeciwutleniające i farmakologiczne właściwości kwasów fenolowych. Postępy Fitoterapii 2013; 1: 48-53.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Chitosan – vlastnosti a použití https://naturalpoland.com/cs/artykuly/prirodni-produkty/chitosan-vlastnosti-a-pouziti/ Wed, 13 Dec 2023 14:31:54 +0000 https://naturalpoland.com/artykuly/prirodni-produkty/chitosan-vlastnosti-a-pouziti/ Chitosan je široce používán ve farmaceutickém průmyslu a medicíně. Jeho vlastnosti se využívají jak při léčbě ran a zástavě krvácení, tak i v doplňcích stravy určených na podporu hubnutí. Co je chitosan a čím se liší od ostatních sloučenin?

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Chitosan je široce používán ve farmaceutickém průmyslu a medicíně. Jeho vlastnosti se využívají jak při léčbě ran a zástavě krvácení, tak i v doplňcích stravy určených na podporu hubnutí. Co je chitosan a čím se liší od ostatních sloučenin?

Chitosan – co to je?

Chitosan je řetězcový polyaminosacharid produkovaný částečnou deacetylací chitinu. Skládá se z deacetylované části (β-(1,4)-d-glukosamin) a acetylované části (N-acetyl-d-glukosamin). Chitosan se získává z tvrdé vnější kostry korýšů, jako jsou krabi, humři a krevety.

Důležité je, že jde nejen o přírodní produkt, ale také biokompatibilní, biodegradabilní a netoxický a zároveň poměrně snadno zpracovatelný s možností vytváření různých chemicky a enzymaticky modifikovaných forem. Dá se tedy využít v lékařství jako biomateriál – ve formě stehů, umělé kůže a obvazů používaných k léčbě ran. Navíc se díky své schopnosti vázat cholesterol, tuky, bílkoviny a kovové ionty používá také perorálně.

Rostlinný chitosan

Rostlinný chitosan se získává z chitinu, který je stavebním prvkem buněčných stěn hub (houby, aspergillus niger). Je to netoxická surovina, má nízkou alergenicitu a je biologicky odbouratelná.

Rostlinný chitosan mohou používat vegani, vegetariáni a lidé alergičtí na měkkýše.

Chitosan – použití v lékařství

Vzhledem k biokompatibilitě, biologické rozložitelnosti a netoxickosti chitosanu, který má také antihemoragické, antimikrobiální vlastnosti a podporuje hojení ran, se používá v obvazech určených pro:

  • zastavení krvácení,
  • ošetření traumatických ran,
  • léčba dekubitů a chronických vředů.

Chitosanové produkty mohou být ve formě prášku, netkané textilie, houby nebo gelu a lze je použít jak jako obklady, tak i jako umělou kůži. Chitosan vděčí za své použití v lékařství především kationtové povaze sloučeniny a její hydrofilitě. Má schopnost stimulovat makrofágy a neutrofily, které bojují s patogeny v našem těle, a navíc stimuluje buněčnou aktivitu (mj. fibroblasty odpovědné za produkci kolagenu a elastinu), produkci cytokinů a podporuje procesy angiogeneze. To znamená, že chitosan podporuje proces hojení ran, stimuluje tvorbu granulační tkáně a omezuje tvorbu jizev.

Chitosan na hubnutí

Chitosan však není jen obklad, ale také složka produktů užívaných perorálně. Pro své absorpční vlastnosti v trávicím traktu omezuje vstřebávání tuků přijímaných s potravou. Má se za to, že na základě tohoto mechanismu účinku může chitosan přispět ke zlepšení BMI, lipidového profilu a kardiovaskulárního zdraví. Studie na zvířatech také naznačují možný antidiabetický účinek – u testovaných potkanů bylo pozorováno snížení hladiny glukózy v krvi a také vliv na snížení inzulinové rezistence tkání. Doplňky stravy s chitosanem se proto používají jak jako pomůcky při hubnutí, tak v prevenci civilizačních chorob, jako je obezita, hypertenze a cukrovka.


Literatura:

  1. https://materialyinzynierskie.pl/chitozan/
  2. Mazurek P, Kuliński S, Gosk J. Możliwości wykorzystania chityny i chitozanu w leczeniu ran. Polim. Med. 2013, 43(4), 297–302.
  3. Jonczyk P, Kandefer B, Potempa M i wsp. Chitosan a gospodarka węglowodanowo-lipidowa. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2016, 7(1), 31-34.
  4. Cheung RCF, Ng TB, Wong JH, Chan WY. Chitosan: An Update on Potential Biomedical and Pharmaceutical Applications. Mar. Drugs 2015, 13(8), 5156-5186.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Kosmetický štítek – co by se na něm mělo nacházet https://naturalpoland.com/cs/artykuly/vyroba-kosmetiky/kosmeticky-stitek-co-by-se-na-nem-melo-nachazet/ Fri, 24 Nov 2023 10:35:35 +0000 https://naturalpoland.com/artykuly/prirodni-produkty/kosmeticky-stitek-co-by-se-na-nem-melo-nachazet/ Kosmetické štítky se vyznačují velkou rozmanitostí. Některé oslňují mladistvými barvami a grafikou, jiné zdůrazňují svou exkluzivitu minimalistickou, profesionální estetikou. I přes tyto rozdíly však musí každý štítek kosmetického přípravku obsahovat řadu povinných prvků a informací.

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>
Kosmetické štítky se vyznačují velkou rozmanitostí. Některé oslňují mladistvými barvami a grafikou, jiné zdůrazňují svou exkluzivitu minimalistickou, profesionální estetikou. I přes tyto rozdíly však musí každý štítek kosmetického přípravku obsahovat řadu povinných prvků a informací.

Co by měl obsahovat štítek kosmetického přípravku

Bez ohledu na vzhled etikety musí vždy obsahovat obsah uvedený v nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1223/2009/ES ze dne 30. listopadu 2009 o kosmetických přípravcích. Jedná se o:

  • jméno a příjmení/firma a adresa odpovědné osoby – zkrácená forma je přípustná za předpokladu, že lze identifikovat výrobce nebo dovozce.
  • země původu – u výrobků dovážených ze zemí mimo EU
  • hmotnost nebo objem výrobku – jmenovité množství kosmetického přípravku v obalu v jednotkách hmotnosti nebo objemu v době balení bez obalu:
    • obsahující méně než 5 gramů nebo 5 mililitrů,
    • bezplatné vzorky a jednorázové obaly,
    • hromadná balení, pokud jsou tyto informace uvedeny na obalech umístěných v těchto hromadných baleních.
  • údaj o trvanlivosti – datum minimální trvanlivosti a u výrobků s trvanlivostí delší než 30 měsíců také PAO (trvanlivost po otevření),
  • specifická upozornění při používání kosmetického přípravku – informace o hořlavosti, možnosti podráždění atd,
  • číslo šarže nebo jiné údaje umožňující identifikaci šarže kosmetického přípravku,
  • funkce kosmetického přípravku, pokud není zřejmá z jeho prezentace,
  • seznam složek podle mezinárodní nomenklatury kosmetických přísad (INCI), před kterým je uvedeno slovo „ingredients„.

Jak popsat složení kosmetického přípravku na obalu?

Složení kosmetiky je prvek, kterému věnuje pozornost stále více potenciálních zákazníků. Proto je třeba věnovat zvláštní pozornost tomu, jak je uveden seznam složek.

Podle platných předpisů by měly být složky kosmetického přípravku uvedeny v sestupném pořadí podle hmotnosti. To znamená, že složky, které se nacházejí v horní části seznamu, jsou přítomny v nejvyšších koncentracích nebo objemech. Toto pravidlo se však vztahuje pouze na látky přítomné v koncentracích vyšších než 1 % – ostatní již mohou být uvedeny v libovolném pořadí.

Stejně volný přístup lze zaujmout k vůním, jejichž složení může spadat pod pojem „parfém“ nebo „vůně“, aniž by byly uvedeny konkrétní složky. Je třeba mít rovněž na paměti, že nařízení stanoví nezbytné minimum. Nic nebrání tomu, aby byly kromě názvů INCI přidány i polské překlady klíčových složek.

Další informace na etiketě kosmetického přípravku

Kromě základních informací mohou být na etiketě samozřejmě uvedeny i další informace, které zdůrazní kvalitu nebo jedinečnost výrobku a podpoří nákup u konkrétního publika. Všechna tato tvrzení o vlastnostech výrobku nebo jeho složek však musí být podložena vědeckými důkazy. Pokud výrobce uvádí hydratační vlastnosti, ochranu proti UVB záření, hypoalergenní účinek, znamená to, že provedl příslušné testy, které to dokazují.

Co neuvádět na štítku kosmetického přípravku?

Pokud chcete svůj produkt odlišit od konkurence, nesmíte to přehnat. Na štítku kosmetického přípravku by nemělo být uvedeno, že výrobek neobsahuje složky, které se v daném typu přípravku obvykle nevyskytují nebo jsou zakázány.

V současné době se také na etiketách přestává uvádět „netestováno na zvířatech“. Testování kosmetiky a jejích složek na zvířatech bylo v EU zakázáno v roce 2013 a z definice se tyto postupy nepoužívají u žádných přípravků. Zavedení tohoto typu označení proto může negativně ovlivnit vnímání tohoto odvětví spotřebiteli, protože naznačuje, že výrobky, které nejsou označeny jako cruelty free, mohou být předmětem testování na zvířatech.


Bibliografia:

  • https://www.kosmopedia.org/regulacje/oznakowanie-kosmetykow/
  • https://kosmetyczni.pl/uploads/dokumenty/Kosmetyczni.pl_Dobre%20Praktyki%20Reklamy_przewodnik.pdf
  • https://kosmetyczni.pl/uploads/dokumenty/Wprowadzanie_do_obrotu_2019.pdf

Artykuł pochodzi z serwisu NATURAL POLAND - Velkoobchodní distributor surovin.

]]>